Senát, ústavní stížnost, arbitráž...zkusíme vše, hlásí fotovoltaici

24.11.2010 7:38

Před dvěma týdny Poslanecká sněmovna schválila zákon o mimořádném zdanění elektřiny z fotovoltaiky a ten nyní míří do Senátu. Majitelé a investoři do tohoto druhu výroby energie se opět bouří a chystají se tentokrát přemlouvat senátory, aby poslali návrh zákona k přepracování zpět do sněmovny.

Senát, ústavní stížnost, arbitráž...zkusíme vše, hlásí fotovoltaici

Zástupci fotovoltaických elektráren vyhrožují dokonce ústavní stížností, a pokud se i tato možnost ukáže jako lichá, jsou připraveni k mezinárodní arbitráži. Ta by se měla vyšplhat až na 260 miliard korun a podle některých právních expertů není bitva pro fotovoltaiky rozhodně ztracená.

Více: Fotovoltaici: Ať to vláda zdaní, arbitráž je bude stát 260 miliard

Přemluv ,,dědka"

"Když jsme nepřesvědčili poslance zkusíme přesvědčit senátory. Stačí nám 17 senátorů, což už snad nyní máme, abychom mohli jejich prostřednictvím podat ústavní stížnost," sdělil ParlamentnímListům.cz tiskový mluvčí České průmyslové fotovoltaické asociace Jan Hlaváč.

Při stávajícím novém složení Senátu ani nyní pravděpodobně nedojde k pozměňovacím návrhům a prezident republiky Václav Klaus zákon rovněž blokovat nebude.

"Pokud nezabere ani cesta pozměňovacích návrhů ani ústavní stížnost je drtivá většina investorů rozhodnuta soudit se s ČR mezinárodní arbitráží už v lednu," dodal Hlaváč.

Více: Vokšay (Suverenita): Krádež století - fotovoltaika, ale z druhé strany

Se každý odkope

Poslanecký klub ODS zatím vypadá jednotně, což však podle senátora Jaroslava Kubery nemusí ještě nic znamenat.

"Já proti tomu 26-procentnímu zdanění nic nemám a předpokládám, že kolegové ze senátorského klubu ODS taky ne. Nebo se možná ukáže, že někdo z nich vlastní někde fotovoltaické políčko a akorát jsem zvědavý, jak odůvodní případný pozměňovací návrh," uvedl pro ParlamentníListy.cz senátor Jaroslav Kubera z ODS.

Více: Za fotovoltaiky může Fischer. Věděl, jak to dopadne, zlobí se Drobil

Snížili, ale jen pro někoho

"Vůbec k tomu zdanění nemuselo dojít, jelikož E.ON snížil před 14 dny cenu silové elektřiny o 20 procent, sněmovna měla od zákona ustoupit a cena energie by stejně nevzrostla," argumentuje Hlaváč.

Jenže realita o snížení je trošku jiná. ,,Ano, snížili jsem cenu silové elektřiny o 20 procent, ale jen pro cca jedno procento našich stávajících zákazníků. Ty nově příchozí by měli podmínky individuální v závislosti na délce kontraktu a množství odebrané energie," vysvětluje ParlamentnímListům.cz tiskový mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Vláda by se měla zaručit

"Jsem velice zvědavý, zda vláda předloží nějaké záruky, že se případná arbitráž se zástupci fotovoltaiky nemůže prohrát," sdělil pro ParlamentníListy.cz novopečený senátor ČSSD Zdeněk Škromach.

Podle Škromacha opravdu existují protichůdné právní výklady. "Ještě se o tom bude jednat, tak uvidíme, vše je otevřené," dodal Škromach.

Související:

Fotovoltaika je průser, zaznělo. A prezident Klaus přikyvoval
Nečasova vláda plní stachanovsky plány Bruselu na 104 procent
Za obří růst cen elektřiny nemohu. To Unie, myje si Kalousek ruce

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Děte už do pí*i, chápete, do p**i!“ Politik ODS se rozzlobil. Ptali jsme se na dotace kolem předsedy Fialy. Tady další várka zjištění

5:00 „Děte už do pí*i, chápete, do p**i!“ Politik ODS se rozzlobil. Ptali jsme se na dotace kolem předsedy Fialy. Tady další várka zjištění

ParlamentníListy.cz mají letité kontakty na některé zástupce ODS v Brně. Spojuje je postava muže z š…