Slováci vydělávají v Česku víc než Češi a Moravané

24.10.2011 11:42

Ze statistik vyplývá, že Slováci zaměstnaní v Česku dostávají vyšší plat, než naši lidé. V čase, kdy v česku žije asi půl milionu lidí bez práce, zaměstnáváme přibližně 300 tisíc zahraničních pracovníků, např. Ukrajinců. Zaměstnavatelé na to zpravidla říkají, že Ukrajinci vykonávají práci, o kterou naši lidé nestojí. Navíc ji dělají asi o třetinu levněji.

Slováci vydělávají v Česku víc než Češi a Moravané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

V Česku v současné době pracuje asi tři sta tisíc cizinců, z toho necelá třetina na živnostenský list a ostatní jako řadoví zaměstnanci. Nejznámějšími zahraničními dělníky jsou nejspíše Ukrajinci a je třeba říci, že se netěší přílišné vřelosti ze strany většinové populace. Pracuje u nás však i Slováci, kteří v průměru dostávají dokonce vyšší plat než Češi a Moravané. Informuje o tom server Novinky.cz

Ukrajinci dělají i to, co našinci odmítají. A levněji

Lidé se často ptají, proč u nás pracují Ukrajinci, když je řada českých lidí bez práce. Zaměstnavatelé na to zpravidla odpovídají, že Ukrajinci vykonávají práci, o kterou naši lidé nestojí.  Navíc ji dělají asi o třetinu levněji.

Nejčastější mzda ukrajinského zaměstnance pracujícího v české firmě se pohybuje kolem 14 tisíc hrubého. Nejčastější mzda slovenského zaměstnance se pohybuje kolem 21 768 korun měsíčně hrubého. To je víc než nejčastější příjem českého zaměstnance - 20 094 korun hrubého měsíčně, píše server.

Za zmínku stojí, že ročně je v České republice uzavřeno na 4500 sňatků, kdy si Češka bere cizince. Zároveň se však za rok na dva tisíce smíšených párů rozvede. Nabízí se tak otázka, zda uzavření sňatku není pouze prostředkem k legalizaci pobytu.  

Související:

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu vzrostla, ukazují průzkumy

Utrpení rodinných rozpočtů: V české domácnosti radši každý za své

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK: Neprávem opomíjená přírodní rezervace Ostrůvek při průzkumu překvapila

22:30 AOPK: Neprávem opomíjená přírodní rezervace Ostrůvek při průzkumu překvapila

V nevelké přírodní rezervaci Ostrůvek na Tachovsku v chráněné krajinné oblasti Český les bylo objeve…