Sněmovní matador Jičínský: Dubček, to byl předseda parlamentu

25.06.2010 22:41

Jednoho z nejdéle sloužících poslanců českého parlamentu Zdeňka Jičínského z ČSSD se ParlamentníListy.cz zeptaly, jak by s odstupem času zhodnotil bývalé předsedy Poslanecké sněmovny.

Sněmovní matador Jičínský: Dubček, to byl předseda parlamentu
reklama

Co se týče české Poslanecké sněmovny, nebyl exposlanec Jičínský, kterému skončil mandát letos v červnu, příliš sdílný.

Zeman a Klaus byli osobnosti 

„Nepovažoval bych za kolegiální je hodnotit. Řeknu jen to, že předsedy sněmovny byly dvě z trojice nejvýznamnějších osobností českých polistopadových dějin, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus. Tím třetím je samozřejmě Václav Havel," řekl Jičínský.

Jičínský se šířeji vyjádřil ještě k Federálnímu shromáždění ČSSR a ČSFR. „Nejlepší vzpomínky mám na Federální shromáždění, kde jsem byl místopředsedou. S ostatními místopředsedy se mi spolupracovalo velmi dobře," řekl. 

Favorit Dubček 

"Dosti nezaslouženě opomíjenou osobou je podle mě první předseda polistopadového Federálního shromáždění Alexander Dubček. To byla opravdu osobnost. Jeho role byla nespravedlivě snižována," dodal Jičínský.

Jičínský se domnívá, že dosavadním předsedům se zatím příliš nepodařilo zlepšit politickou kulturu, protože stále dochází k vulgaritám a hrubostem.

Reformní komunista a sociální demokrat

Právník Jičínský byl členem KSČ a podílel se na přípravě „socialistické" ústavy z roku 1960 a v roce 1968 se podílel na federalizaci republiky. Patřil k takzvaným reformním komunistům a byl vyloučen z KSČ.

Zdeněk Jičínský v prosinci 1989, coby člen Občanského fóra a kooptovaný poslanec Sněmovny národů, nesouhlasil s prezidentskou nominací Václava Havla. Do funkce prezidenta se snažil prosadit někdejší symbol "pražského jara", bývalého prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka. V roce 1992 vstoupil do ČSSD, za niž byl několikrát zvolen poslancem.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udala, že jí řekl p*čo. „Proč nejsem očkovaná?“ zbourala pirátka, 40 let, jednání. Ztuhli. A promluvili

12:35 Udala, že jí řekl p*čo. „Proč nejsem očkovaná?“ zbourala pirátka, 40 let, jednání. Ztuhli. A promluvili

„Jak to, že nejsem naočkovaná? Proč mě nikdo nekontaktoval?“ Zhruba takto se podle zjištění redakce …