Sobotka: Penzijní reforma je experiment. A pěkně nebezpečný

29.11.2010 17:54

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je penzijní reforma, kterou navrhuje MPSV, velmi nebezpečná a společensky nepřijatelná.

Sobotka: Penzijní reforma je experiment.  A pěkně nebezpečný
reklama

Sociální demokracie je proti zavedení tzv. opt-outu, tedy vyvedení části peněz, které míří do průběžného systému, do soukromých penzijních fondů.

Sobotka: Naprosto nepřijatelné

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pondělní tiskové zprávě uvedl, že toto opatření je společensky nepřijatelné. A lídr ČSSD se pustil zejména do vedení resortu práce a sociálních věcí.

"Ministerstvo směřuje k tomu, aby z dnešních povinných odvodů na důchody ve výši 28 procent hrubé mzdy odváděl stát až pět procent do soukromých rukou. S takovým plánem ČSSD ale nesouhlasí," sdělil Sobotka s tím, že vláda již naznačila, že ze současných odvodů by až pět procentních bodů mohlo odcházet do fondového systému.

Vážné ohrožení rozpočtů

"Vyvedení státních peněz do soukromých fondů by totiž vážně ohrozilo veřejné rozpočty, kde by tyto peníze chyběly, a hrozilo by riziko zhoršení služeb státu, tedy snížení úrovně zdravotnictví, bezpečnosti atd.," doplnil Sobotka.

Stejný postup podle něho zvolilo Maďarsko či Polsko, kde tuto cestu momentálně opouštějí,

ČSSD také bazíruje na tom,, aby se změny penzijního systému předkládaly jen formou ústavního zákona. K jejich  schválení by tak bylo třeba 120 poslanců.

Více čtěte:

Sobotka (ČSSD): Odmítáme privatizovat české důchodce

Foto: Zbyněk Pecák

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

4:46 Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

EXKLUZIVNĚ Monika Hohlmeierová je německá politička CSU. Od 6. října 1998 do 15. dubna 2005 byla bav…