Spokojenost s politiky? Za deset let klesla o polovinu

10. 1. 2012 16:04

O polovinu klesla za posledních deset let spokojenost obyvatel České republiky s politiky. Že politické strany fungují dobře, si myslí už jen 15 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Pouze necelá třetina Čechů věří, že strany v tuzemsku zaručují demokratickou politiku.

Spokojenost s politiky? Za deset let klesla o polovinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka ve sněmovně
reklama

V roce 2001 ještě 29 procent dotázaných odpovídalo, že podle nich fungují politické strany v Česku dobře. Od té doby však důvěra lidí v politiky postupně klesala. "Méně než pětina pozitivních odpovědí se objevila poprvé v roce 2008, v období nestabilní Topolánkovy vlády, a přetrvala i po jejím pádu," uvedla společnost STEM.

V Česku vládne nezájem

Situace se výrazně zlepšila po volbách do sněmovny v roce 2010, kdy podíl pozitivních odpovědí krátkodobě vzrostl na 28 procent, ale loni se hodnocení dostalo na ještě nižší úroveň než v letech 2008 a 2009. Nyní je s fungováním politických stran spokojeno jen 15 procent lidí.

Velký propad zaznamenalo středisko i v názoru lidí na to, zda strany zaručují demokratickou politiku. Před deseti lety v to věřilo 44 procent obyvatel, a v některých dalších letech dokonce polovina Čechů. V průzkumu z prosince 2011 ale odpovědělo pozitivně už jen 32 procent lidí. Výsledky ukázaly, že 60 procent lidí se o strany nezajímá. "Nabízí se otázka, do jaké míry můžeme kritický názor na politické strany považovat za objektivní a vycházející ze znalosti věci," uvedli autoři výzkumu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Technologická agentura: Evaluační činnost v roce 2019

22:11 Technologická agentura: Evaluační činnost v roce 2019

Technologická agentura ČR (TA ČR) v průběhu roku 2019 realizovala hodnocení čtyř programů účelové po…