Štěch o Vánocích: Není vše jen o penězích. Havel sázel na vás, na lidi

24.12.2011 6:10

Předseda Senátu ČR Milan Štěch (ČSSD) oslaví tradiční jihočeské Vánoce, doma na pomezí Českobudějovického a Jindřichohradeckého okresu. Chybět nebudou tradiční rybí pokrmy, dárky, ale také vzpomínka na blízké a lidi, kteří už nejsou mezi námi. Rodina předsedy Senátu zavzpomíná i na exprezidenta Václava Havla.

Štěch o Vánocích: Není vše jen o penězích. Havel sázel na vás, na lidi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) na tiskové konferenci

“Vánoce i Silvestr máme klasický - doma s rodinou v jižních Čechách. Máme klasiku – rybí předkrm, polévku, kapra, salát, cukroví, pak jdeme ke stromečku, jsou dárečky. Takže nic výjimečného, ale na druhou stranu tradice dodržujeme. Pouštíme si koledy a jsme rádi, že se všichni sejdeme,“ řekl pro ParlamentníListy.cz šéf Senátu.

Během svátků očekávají Štěchovi několik návštěv, příbuzných, přátel. S kolegy z politické branže se jeden z nejvyšších představitelů státu během svátků nevídá, pokud nenastane mimořádná situace.

“Žádnou takovou tradici nedržím, jsem rád, že chvilku vypnu z toho pracovního koloběhu a věnuji se rodině. Mám také spoustu práce okolo domu, topíme dřevem, takže chystáme i dřevo a pak jsme rádi, že máme, jak se říká teplo rodinného krbu,“ podotkl Milan Štěch.

Ať není vše jen o financích a ekonomice, přeje si Štěch

Směrem k Ježíškovi nemá zvláštní přání. Rád rybaří, takže pod stromečkem nejspíš najde něco z tohoto okruhu. Nejen prut, ale třeba i literaturu. Žije navíc na Třeboňsku a v létě jezdívá za rybami do Norska. Jinak sobě a občanům předseda horní komory Parlamentu ČR přeje hlavně zdraví, štěstí, klid a mír, a aby se lidé měli rádi.

“Přeji si, aby to vždy nebylo jen o ekonomice a financích, ale o lidských vztazích, o lidech, o setkávání. Strašně moc nyní myslím právě na Václava Havla, který odešel - dle mého předčasně - a kterého jsem si nesmírně vážil. Právě pro jeho lidskost, jeho inteligenci a humánnost a pro jeho přístup k lidem. On vždy lidi viděl v širších souvislostech a všechny věci nebral jen po ekonomické, ale i lidské stránce. Samozřejmě i u vánočního stromečku na pana Havla zavzpomínáme,“ prozradil ParlamentnímListům.cz předseda Senátu, který se zúčastnil i všech oficialit souvisejících s rozloučením s exprezidentem.

Na Havla vzpomíná ještě z dob, kdy působil v odborech a setkával se s ním v době, kdy byl Václav Havel prezident. “Tehdy jsme se pravidelně vídali společně s Richardem Falbrem. Pan prezident vždy naslouchal, dovedl i poradit a vše velmi vnímal. Odbory pro něj měly smysl a nikdy nekritizoval a neříkal, co máme a nemáme dělat. Byl vždy velmi vstřícný a lidský. Vypadal sice často jako poměrně nesmělý a zdrženlivý, ale byl velmi zásadový, a když měl názor, prosazoval jej, ale s mírou,“ řekl Milan Štěch, který jej spolu s Masarykem považuje za nejdůležitější a nejslavnější osobnost 20. a 21. století.

Předsedovi Senátu imponoval na Havlovi jeho humánnost, přístup k lidem, smysl pro lidská práva, slušné zacházení a schopnost uznávat názor ostatních. “Samozřejmě, jako každý z nás jistě dělal i chyby a třeba se i v něčem mýlil a ne ve všem jsem s ním vždy souhlasil, ale v té velké podstatě to byl obrovský člověk, obrovská osobnost a upřímně mě velmi zarmoutilo, že zemřel,“ dodal Štěch pro ParlamentníListy.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radek Kraus

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany opět nabízí nepotřebné nemovitosti, koupit můžete i řopík na jihomoravské vinici

22:54 Ministerstvo obrany opět nabízí nepotřebné nemovitosti, koupit můžete i řopík na jihomoravské vinici

Ve středu 22. září Ministerstvo obrany vyhlásilo letos již předposlední výběrové řízení na zjištění …