Sváček přijal nabídku Klause kandidovat do Ústavního soudu

23.11.2011 19:45

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček přijal nabídku prezidenta Václava Klause, aby se příští rok ucházel o uvolněné místo soudce Ústavního soudu. Kandidaturu nyní bude obhajovat v Senátu, který musí Klausův výběr potvrdit. Sváček to řekl ČTK po dnešní schůzce s prezidentem na Pražském hradě.

Sváček přijal nabídku Klause kandidovat do Ústavního soudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

"Pan prezident mi učinil nabídku kandidovat na soudce Ústavního soudu. Já jsem touto nabídkou velmi poctěn a zavázán. Nabídku jsem přijal a budu se snažit ji obájit před Senátem," řekl Sváček. Další podrobnosti z rozhovoru s prezidentem uvést nechtěl.

Nahradí Wagnerovou

Soudce Ústavního soudu jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let. Patnáctičlenný soud je od roku 2005 kompletní a jeho složení se od té doby neměnilo. V březnu příštího roku ale vyprší funkční období místopředsedkyni soudu Elišce Wagnerové. Klaus tak bude mít po delší době možnost vybrat na uvolněné místo spolu se Senátem nového ústavního soudce.

Ústavní soud zaznamenal největší obměnu v souvislosti s ukončením funkčního období části svých členů v roce 2003. Senátoři a prezident Klaus se od té doby dostávali do sporu o některé kandidáty. Z 19 nominovaných, které Klaus nabídl Senátu, mu horní komora odmítla šest. Jmenováním soudce Vladimíra Kůrky v roce 2005 ale byl soudcovský sbor ústavního soudu naplněn.

K tématu:
Soudkyně Wagnerová přirovnala Kalouska k nacistům
Soud zrušil škrty ve stavebním spoření. Klaus: ÚS vstoupil do politiky
Soud zrušil škrty ve stavebním spoření

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

4:46 Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

EXKLUZIVNĚ Monika Hohlmeierová je německá politička CSU. Od 6. října 1998 do 15. dubna 2005 byla bav…