Svinstvo! Styďte se, zbabělci, křičela u Jílkové samoživitelka na ministra

04.03.2011 0:48

UVNITŘ SLEDOVANOST Grilování Kocourka. Nikdo z vládních kolegů ministru průmyslu a obchodu určitě nezáviděl. V přímém přenosu pořadu Máte slovo si ho totiž pořádně podala matka samoživitelka. I malí obchodníci. A pozadu nezůstal ani Bohuslav Sobotka.

Svinstvo! Styďte se, zbabělci, křičela u Jílkové samoživitelka na ministra
reklama

Ve hře byla jednotná dvacetiprocentní sazba DPH. Byť s výjimkami. "Je třeba si uvědomit souvislosti toho, proč to děláme," začínal Martin Kocourek (ODS) smířlivě. "Současný penzijní systém je neudržitelný, velmi brzy už nebude poskytovat dostatečné důchody."

Právě kvůli reformě důchodů chce vláda zavést jednotnou sazbu DPH ve výši 20 procent. Věci veřejné, které se řídí heslem "pracovat a mít děti se musí vyplatit", nakonec vymohly jedinou výjimku - základní potraviny. Tam patří například chleba, už ale ne rohlíky. Do kalkulace se totiž jednoduše nevešly. Stejně jako ovoce nebo maso.

"Rovná daň je nejjednoduší řešení, eliminuje to daňové úniky, je to přehledné," zastával se ministra zástupce občanů, konkrétně otec dvou dětí. "Jednoduchá řešení jsou často ta nejlepší."

Klausova kritika vládní reformy:
Vláda řeší důchody moc rychle, namítá Klaus

Pořád se mluví o bídě, ale hospody jsou pořád plné

"Nejlepší cesta do bídy," kontrovala rázná matka samoživitelka. "Vy že chráníte rodiny s dětmi? Vždyť vy je dostanete na úplné dno!"

"Pořád tu někdo straší bídou, ale hospody jsou pořád plné, tak to s tou chudobou asi není tak úplně zlé," poznamenal otec, samoživitelku ale neodradil. "Z čeho já zaplatím všechny výdaje? Z vašich kompenzací, co nic nevykompenzují?"

Ministr trpělivě zopakoval, že nejchudším a důchodcům budou poskytnuty výrazné kompenzace. Samoživitelce to opět nestačilo. "Nebudu moct synovi koupit ani jídlo, oblečení, ani knížky. To byste přeci měli podporovat, ne ničit."

Příznivci knih a nakladatelé už se proti vládnímu plánu rovněž vzbouřili. Dvacetiprocentní DPH na knihy bude prý pro mnoho z nich likvidační. Nesouhlasí příliš ani ministr kultury Jiří Besser. Vznikla už i petice.

Více: Jako na Ukrajině. Čtenáři podepisují petici proti DPH na knihy


Do budoucna se budeme mít lépe. No jo, ale my žijeme teď

Koncepci vládního chápání neakceptoval v pořadu nikdo. Kocourek opakoval, že je vyšší sazba DPH opatřením, které se výrazně pozitivně vyjeví za deset patnáct let. Musíme prý být trpěliví. Drobní obchodníci ale namítali - my žijeme teď.

"Pokud se na to podíváme dlouhodobě, tak v budoucnu je tohle důležitý krok pro oddlužení země, její suverenitu a dobré fungování," opakoval ministr poněkolikáté. "Někdo žije ze dne na den, my musíme myslet dopředu."

"No jo, ale my žijeme dnes," namítl maloobchodník. "A když nám zítra zdražíte, tak pozítří zkrachujeme. A žádné za deset patnáct let pro nás nebude."

Svinstvo! Styďte se! Zbabělá vládo!

"Průměrná čtyřčlenná rodina zaplatí kvůli vám ročně o14 tisíc víc než doposud," přisadil si i úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. I přes make-up bylo vidět, že je stále nemocný, jak avizovalo PR oddělení Lidového domu. Pořad ho ovšem příliš nevysílil - kdo se měl co ohánět, byl hlavně Kocourek.

Matka samoživitelka ministra nešetřila. "Vy máte svoje platy a vůbec vás nezajímá, co je s lidmi! Zkuste si žít na minimu jako my ostatní. Zkuste si všechno poplatit. To je svinstvo, co děláte! Styďte se! Jste zbabělá vláda, nic víc."

Pusťe ke kormidlu odborníky - ČSSD

Jediný zastánce, kterého Kocourek ve studiu měl - otec dvou synů, měl jedinou výtku. Dvacet procent je podle něj dost možná "přestřelené". Toho se okamžitě chytil Sobotka. "Ano, proč vybíráte 60 miliard, když vám na penzijní reformu stačí dvacet?"

Všech 60 se podle Kocourka do systému rozdělí. Dvacet půjde do individuálních fondů a na podporu soukromého spoření, dvaceti se podpoří pracovní proces a deset půjde na "kompenzace, co nic nevykompenzují", jak podotkla samoživitelka. Té ani několikrát opakovaný ministrův argument nestačil.

"To neschopné pravicové vlády naši zemi zadlužují," vykřikovala. "Proč to máme platit my, kteří jsme to nezavinili? Položte to už konečně! Odejděte a pusťte tam odborníky - ČSSD."

To Sobotku viditelně potěšilo, okamžitě přispěchal se socialistickými recepty na řešení situace. Moderátorka Michaela Jílková ho ale zmrazila. "Vy to stejně nemáte sílu přehlasovat," poznamenala. Sobotka tak pouze zopakoval svůj plánovací seznam, který už zná zpaměti, jelikož ho v posledních měsících neustále opakuje - jmenuje se "co všechno zrušíme, až budeme u moci".

Více: Sobotka plánuje: Musíme říct, co zrušíme, až budeme u moci


Zatím ale sociální demokracie ještě u moci není. A DPH se tak zvýší, ať už samoživitelky protestují, jak chtějí.

Sobotka ještě plane. Ostatní už vědí, že nic nezmůžou

Ačkoli Sobotka v televizi ještě dramaticky plánuje, reálně už opozice boj proti vyššímu DPH vzdala. Protestovala ale hlasitě. "Tento způsob financování důchodové reformy považujeme za nehorázný zločin na většině občanů, protože zvýšení DPH bude mít obrovský dopad na zdražení všeho zboží, nejen toho, kde se DPH přímo zvyšuje. Bude to mít kumulativní efekt například prostřednictvím zdražením pohonných hmot a energií," řekl serveru ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

"Samozřejmě hlasitě vyjádříme ve sněmovně svůj nesouhlas, to je ale všechno, co proti parnímu válci 118 hlasů můžete udělat," přiznal místopředseda ČSSD Milan Urban. "Jestli oni se definitivně rozhodnou ožebračit většinu lidí v tomto státě, tak je to jejich odpovědnost."

Závěrem dodejme, že si čtvrteční pořad, a to podle dat, která mají ParlamentníListy.cz k dispozici, nenechalo ujít 659 tisíc diváků, což znamenalo podíl ve sledovanosti 23,96 procenta v cílové skupině 15+. Žen mezi nimi bylo 369 tisíc.Více: Parní válec vládní 118 nezastavíme. Opozice vzdává boj proti růstu DPH


Čtěte ještě o změnách DPH:

Zachránili jsme 7 miliard pro občany, chválí dohodu K9 John

Škatulata v sazbách DPH: Kalousek by knihy měnil za jídlo

Tolik spěchu se zvýšením DPH? Nechápeme, shodla se opozice

Sledujeme plánování změn DPH


Více o pořadu Máte slovo:

Heger u Jílkové: Půjdu po korupci, i kdyby mi to zlomilo vaz

U Jílkové jako na tržišti: Doktoři nepoděkovali a křičeli

Šlendrián úředníků u Jílkové. Občan Drábek kýval, řešil a sliboval

Léčba prostaty robotem? Holt ne pro každého, padlo u Jílkové

John u Jílkové: Policie zpružní. Zatočíme se spáči a lenochy

Bárta šokoval Jílkovou: Dorazil s batohem plným sádla

Nevídaně drsný Kalousek: U Jílkové seřval hosta i odboráře

Bártův očistec u Jílkové: Křik a nepříjemné narážky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Markéta Paráčková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šestadvacet odborníků řeklo, že jde o originály. Pak policií přibraný znalec vyslovil opačný názor. Soud zatleskal a trojici poslal do vězení. Praha, 21. století

4:39 Šestadvacet odborníků řeklo, že jde o originály. Pak policií přibraný znalec vyslovil opačný názor. Soud zatleskal a trojici poslal do vězení. Praha, 21. století

Již několikrát se ParlamentníListy.cz blíže podívaly na kauzu údajně padělaných obrazů, ve které byl…