Tajemný Onderka: Z ložnic a z koaličních schůzek se důvěrnosti nevynášejí

19.10.2010 11:22 dop.

Jako pravý džentlmen se staví dosavadní brněnský primátor Roman Onderka. Na dotazy, jak probíhají pro něj a pro jeho vítěznou ČSSD velmi zásadní koaliční rozhovory, říká, že z ložnice a z jednání informace nedává.

Tajemný Onderka: Z ložnic a z koaličních schůzek se důvěrnosti nevynášejí

Klobouk dolů před takovým postojem. Ovšem ne všichni v Brně jsou natolik diskrétní. Zvláště představitelé stran, kteří nemají co ztratit a naopak na soupeření vítězné ČSSD s druhou ODS mohou jedině vydělat.

Podle některých posledních informací je vše už bez ohledu na další schůzky předem domluvené. Tato prognóza uvažuje v Brně vládu pohodlné koalice vítězné ČSSD s druhou ODS. Jenže - zůstal by i v tomto případě Roman Onderka primátorem? Vždyť za takovou variantu by mohla ODS požadovat pro svého lídra Roberta Kotziana primátorské křeslo. A to je zřejmě předem nesplnitelné přání. Roman Onderka za sebou má už všechna nejdůležitější první jednání jak s ODS, tak s brněnskou třetí nejsilnější TOP 09 a také s lidovci: „Znovu opakuji, že podle počtu mandátů jednáme postupně se všemi stranami, které ve volbách uspěly, s výjimkou KSČM. S těmi jednat nebudeme," uvádí opakovaně donekonečna bez bližších podrobností primátor Onderka. V kuloárech se však tvrdí, že „z jeho ložnice" už vyšly nabídky na několik významných postů na radnici pro poražené soupeře výměnou právě za udržení dosavadního primátorského křesla.

Lidovci se chytili šance

Mnohem menší tajnosti k probíhajícím rozhovorům dělá jeho první náměstek a kandidát na primátora z řad KDU-ČSL Daniel Rychnovský. „S ODS jsme již hovořili a stejně jako s TOP 09 jsme si potvrdili, že jsou naše programové názory velmi blízké. I když v jednáních budeme pokračovat, dovedeme si myslím představit pravostředovou koalici. Ostatně shodli jsme se v tomto názoru i s Robertem Kotzianem z ODS," uvedl za stranu, která skončila v Brně na čtvrtém místě Rychnovský.

Toho dokonce ani neuráží přirovnání, že KDU - ČSL je tak trochu jako břečťan, který se přilepí vždy na toho, kdo má naději vyrůst co nejvýše. „Taková rostlina je v přírodě velmi důležitá a má tam svoje místo," říká se zjevnou pohodou lidovecký lékař Rychnovský.

Sociální demokracie v Brně však jednoznačně o post primátora pro Romana Onderku stojí a bude za něj bojovat. „Vyhráli jsme téměř o deset procent a to je jasný signál, že o post primátora v Brně usilovat musíme," uvedl předseda městské organizace ČSSD Jeroným Tejc. Stejného názoru je i hejtman Michal Hašek, který nabídnul Onderkovi pomoc.

Foto: autor

Více:

V ODS to vře. Proč dávat zelenou velké koalici? To nás pohřbí 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Martin Šimák

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lidé budou šokovaní.“ Rána za ranou z Německa. Nafta, plyn. A ČR? Zlé číslo

7:31 „Lidé budou šokovaní.“ Rána za ranou z Německa. Nafta, plyn. A ČR? Zlé číslo

Situace na poli energií se nevylepšuje. V půli července má dojít k plánované desetidenní údržbě plyn…