Tlustý promluvil o vládě. Kdo je šprt a kdo zešílel?

27.08.2010 20:02

Bývalý ministr financí a ekonom Vlastimil Tlustý, který se sám označuje za ultrapravičáka, si může ukroutit hlavu nad takzvanou povodňovou daní, kterou chce zavést současný strážce pokladny Miroslav Kalousek. Považuje ji za naprostý nesmysl, který odporuje všem ideálům, které by měla středopravá vláda vyznávat.

Tlustý promluvil o vládě. Kdo je šprt a kdo zešílel?

„Kladu si otázku, zda je to daň z hlavy, nebo na hlavu. Nelze přece k daňovému systému zavádět nějakou speciální daň. To odporuje všem principům moderní ekonomiky. Snad bych dokázal jistým způsobem a s problémy překousnout v případě nějaké živelné katastrofy nebo epidemie jednorázovou mimořádnou daň. Otázka ale je, zda následky povodní jsou tak závažné, aby měly zatížit všechny občany," řekl Tlustý ParlamentnímListům.cz.

Kalousek zešílel

Kalouskův nápad považuje Tlustý za šílený projekt šíleného mozku. Je však přesvědčen, že neprojde. Protože kdyby prošel, znamenalo by to obrovskou prohru ODS a zřejmě i její konec. „Já vůbec nechápu jak může středopravá vláda o něčem takovém byť jen uvažovat. Já sám jsem ultrapravičák, ale v životě bych si nedovolil o dani z hlavy uvažovat. Vždyť by to odnesli samozřejmě ti sociálně nejslabší, pro které stovka znamená jinou hodnotu než pro milionáře," míní Tlustý.

Nečas je šprt

Za vynikající nápad považuje bývalý politik, který se teď věnuje ekonomickému poradenství, placený oběd s premiérem, který by mohl pomoci státní kase. V Británii si totiž ti, kteří na to mají, mohou za 50 tisíc liber zaplatit večeři s David Cameronem. „V USA to je celkem běžná záležitost a je to tam naprosto transparentní. Já jen nevím, kdo by u nás dal půldruhého milionu za večeři se šprtem Nečasem. To by bylo hodně peněz za hodně nudy," směje se Tlustý.

Naopak Petr Nečas, který je ochoten přistoupit na jeden rok na Kalouskovu daň, odmítá večeřemi se sponzory vylepšovat státní rozpočet. „Abych vyspravil rozpočet podobnými večeřemi, musel bych večeřet asi stokrát denně a skončil bych s těžkou obezitou," řekl redakci premiér. Zřejmě je přesvědčen, že země je plná lidí, kteří by dali 1 500 000 za jeho společnost u večeře.

Související:
Tlustý kritizuje vládu: Jen ambutují nohu po kouskách
Usnesení vlády o Kalouskově dani neexistuje

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš Urban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Boček: Děkuji premiéru Babišovi za klidné stáří veteránů

12:51 Generál Boček: Děkuji premiéru Babišovi za klidné stáří veteránů

Na Dnech NATO vystoupil se zásadními slovy legendární účastník druhé světové války, stíhací pilot RA…