Topolánek píše dopis straníkům: ODS je ohrožena

14.04.2012 16:35

VÍME PRVNÍ Mirek Topolánek napsal otevřený dopis svým spolustraníkům. Nelíbí se mu, že ODS opouští svůj program a ztrácí kvůli tomu voliče. Ostře odsoudil praktiky sledování politiků a obecně hlavně současné směřování strany.

Topolánek píše dopis straníkům: ODS je ohrožena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek
reklama

„ODS je ohrožena. Je ohrožen tento, ve střední Evropě unikátní a těžce opakovatelný ; projekt liberálně-konzervativní strany hájící svobodu a kapitalismus. Je ohrožen námi samými. Velmi jsem váhal, zda se mám vůbec ozvat. Je pohodlnější mlčet... Moje minulá odpovědnost za ODS, moje současná občanská odpovědnost za demokratický vývoj v této zemi a moje obava o budoucnost mě přinutila nemlčet,“ začíná svůj dopis expremiér.

Zastavme odposlouchávání

Topolánek uznal, že na současné situaci má svůj podíl viny. „Mírou vynucených kompromisů, personálně, vlastními chybami. Není mnoho lidí v ODS, kteří mají právo a zároveň povinnost se ozvat a svou autoritou apelovat na pozitivní změnu, musí to být ale všichni, současní i minulí členové ODS, kteří se musí poprat se stávající situací a onu změnu prosadit,“ vysvětluje expremiér. Dodal, že ODS podle něj ztratila vize.

Topolánek kritizuje, že současná vláda ustupuje od programu ODS a obrací se do středu, dělá kroky, které by dříve byly pro stranu nepředstavitelné. „Proč ODS zcela rezignovala na obhajobu 1. Poděbradského artikulu: soukromí je nedotknutelné? Proč se podílí na přípravě zákonů prolamujících soukromí a nedělá nic proti tomu, aby bránila neblahé praxi rozšiřování kriminálního sledování, odposlechů a tajných nahrávek?“ diví se a požaduje, aby ODS odsoudila sbírání kompromitujících materiálů např. na Pavla Béma.

Topolánkovi se navíc nelíbí výrok soudu v kauze Víta Bárty. „Proč ODS zcela nepochopitelně opouští principy, které tvořily 20 let konstanty a poznávací znaky naší politiky? Principy, díky kterým nás lidé volili?“ ptá se bývalý předseda ODS.

Podle Topolánka ODS naprosto opustila svůj program. Připustila zavedení obecného referenda, milionářské daně, nechrání živnostníky, přistoupila na přímou volbu prezidenta apod. „Tímto vším ODS ztrácí svou tvář, svou značku, svou věrohodnost. Pro voliče tak přestáváme být srozumitelní, nevědí, co vlastně prosazujeme a už pro ně nepředstavujeme onu stabilitu a jistotu, jako dosud,“ shrnul Topolánek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrchní z restaurace dorazil na úřad práce se zlatým prstenem na palci. Dodnes vzpomínají na jeho výstup i požadavky

4:40 Vrchní z restaurace dorazil na úřad práce se zlatým prstenem na palci. Dodnes vzpomínají na jeho výstup i požadavky

Přijít o místo je v posledních měsících celkem běžná věc. Navzdory konstatování ministryně Maláčové …