Usmívejte se, jste v záběru, varuje hrstka "pirátů" v protestu proti šmírování

28.07.2012 14:10

UVNITŘ FOTOGALERIE Proti šmírování lidí a zásahu do soukromí budou v sobotu protestují pirátské strany v Evropě, včetně České pirátské strany. ParlamentníListy.cz jsou na místě. V současné době je prý na místě demonstrace - před Úřadem na ochranu osobních údajů - zhruba dvanáct lidí. Vedle Prahy se však v Česku protestuje také v Brně a Plzni.

Usmívejte se, jste v záběru, varuje hrstka "pirátů" v protestu proti šmírování
Foto: Vladimír Škarda
Popisek: Tématem happeningu byl protest proti proti plošnému sledování obyvatelstva - INDECT.

Co je to INDECT, vůči kterému se zvedá vlna nevole? Podle hackerské skupiny Anonymous tento projekt výrazně zasáhne do soukromí všech. „Jeho důsledkem bude globální sledování veškerých komunikačních zařízení a platforem. Bude-li tento projekt realizován, dojde k omezení osobní svobody všech občanů EU. Může též dojít k jeho zneužití, což může mít nedozírné následky,“ zní varování z videa Anonymous. Proto je sobota, 28. července, evropským dnem protestu.

Na místě demonstrace je možné v rukou hrstky lidí, která svůj nesouhlas přišla vyjádřit, vidět transparenty a hesla typu: "Piráti proti sledování; STB 2.0 (napsané na imitaci kamery vyrobené z krabice), či výzvu: Usmívejte se, jste v záběru."

Proti šmírování lidí a zásahu do soukromí se v sobotu neprotestuje jen v Česku. Odpor vyjadřují pirátské strany v celé Evropě, včetně České pirátské strany. Podle informací získaných na místě reportérem ParlamentníchListů.cz jen v Evropské uniii probíhá protest v celkem 40 městech, v osmi zemích.

Projekt INDECT je totiž financovaný Evropskou unií. Má propojit výstupy z kamerových systémů s informacemi, které lidé umisťují na internet, jim totiž vadí. Jeho smysl přitom má spočívat v odhalení abnormálního chování a předcházení části trestných činů.

"Je možné, že se systém již testuje, na olympiádě to však nepředpokládám,"  uvedl Mikuláš Ferjentsík z České pirátské strany. Nutno dodat, že se vcelku otevřeně hovořilo o tom, že prvními tesyt projekt prošel při letošním mistrovství světa v Evropě.

Demonstrace v poklidu skončila před 15. hodinou. Účastníci protestu se poté sešli v klubu Cross, aby shlédli americký sci-fi film Minority report s Tomem Cruisem. Projekt, který tam je totiž popsaný, se nápadně podobá projektu INDECT.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vozí sem Romy, své voliče.“ Hezky se jim žilo. Teď binec a stříkačky. Ukazují na Piráty

19:56 „Vozí sem Romy, své voliče.“ Hezky se jim žilo. Teď binec a stříkačky. Ukazují na Piráty

Každodenní peklo, strach o život. Takové pocity prožívají obyvatelé některých domů v Praze kvůli nas…