Uznávaný vědec: Máme se dobře, ale stejně naše civilizace zkolabuje

28.12.2012 10:14

Máme se mnohem lépe, než se kdy v minulosti měli naši předkové, ale přesto naší civilizaci hrozí zánik. Varuje před ním Miroslav Bárta, uznávaný egyptolog, který se při svém bádání setkal s kolapsem mnoha historických civilizací.

Uznávaný vědec: Máme se dobře, ale stejně naše civilizace zkolabuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zimní pohled na Prahu

„Naše studium kolapsů ukazuje, že vývojové trajektorie všech společností, jejich vzestupy a pády, mají svou hlubinnou podstatu, která je v zásadě pořád stejná,“ vysvětluje profesor Bárta. Je to prý tím, že lidský mozek se minimálně posledních 150 tisíc let nezměnil. „Dneska jezdíme v luxusních autech, máme internet, ale to, jak ve společnosti fungujeme, je v podstatě podobné. Je jasné, že se prodlužuje délka života a zrychluje se přenos informací, ale to neznamená, že se prohlubuje vědění,“ říká uznávaný egyptolog pro server IHNED.cz.

Podle něj dochází v každé civilizaci časem k zajímavému paradoxu. „Faktory, které vedou k vzestupu společnosti, se v určité fázi jejího vývoje stanou pro společnost negativní zátěží, která stojí za jejím rozpadem,“ popisuje. Proto problémy civilizací obvykle bývají skryty hned v jejich začátcích.

„Když například stát kráčí po křivce svého vývoje vzhůru, tak se zároveň postupně vytváří propracovanější systém výběru daní, vylepšuje se sběr a sdílení informací i další faktory. V určitém okamžiku se to ale všechno zvrtne a všechny jmenované faktory začnou generovat obrovské množství úředníků, kteří začnou stát vyčerpávat, místo aby ho budovali,“ popisuje vědec.

V takové situaci stačí i méně závažný impuls zvenčí, například výbuch sopky, a společnost zkolabuje. „Když je stát silný, tak to zvládne, ale když je slabý, tak je to obvykle poslední hřebík do rakve,“ vysvětluje Bárta.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nemít děti, záchrana planety?! Vytlačí nás migranti.“ Babiš mezi státníky. Plán pro Česko a projev, který jde daleko

11:21 „Nemít děti, záchrana planety?! Vytlačí nás migranti.“ Babiš mezi státníky. Plán pro Česko a projev, který jde daleko

Žádná masová migrace problém Evropy nevyřeší. Pouze zvýšení porodnosti původního obyvatelstva nás mů…