V únoru se sejde tripartita. Kvůli zdravotnictví a ekonomice

15. 12. 2011 13:34

V únoru se pravděpodobně uskuteční mimořádné jednání tripartity. Bude se týkat protikrizových opatření vlády a finanční situace ve zdravotnictví. ČTK to sdělily zdroje z dnešního jednání vlády s odbory a zaměstnavateli. "Téma je složité. Ministerstvo zdravotnictví předložilo čísla, o nichž se bude jednat v únoru," sdělil ČTK zdroj z jednání.

V únoru se sejde tripartita. Kvůli zdravotnictví a ekonomice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus u řečnického pultu ve sněmovně
reklama

Lékařské a zdravotnické odbory zatím vyhlíží příští rok s nejistotou. Nemocnice by sice měly dostat o tři procenta peněz víc než v loňském roce, podle šéfa lékařských odborů Martina Engela to ale zvýšení sazby DPH a slibovaný růst mezd zdravotníků nepokryje. Novou verzi vyhlášky o úhradách, v níž ministerstvo zdravotnictví vyšlo některým požadavkům vstříc, odboráři zatím nemají.

Problémy s platy lékařů

Odbory žádaly růst mezd zdravotníků o deset procent. Ministr Leoš Heger (TOP 09) nabídl 6,25 procenta od ledna, zbývající 3,75 procenta pak zřejmě od pololetí. Vedle jednání o zdravotnictví dnešní tripartita vyslechla také příspěvek ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) k rizikům ekonomického vývoje.

Zaměstnavatelé a odbory chtějí s vládou dále projednat například návrhy Národní ekonomické rady vlády (NERV), které ministři projednali v pondělí. NERV ve svém protikrizovém balíčku podle některých médií radí třeba sjednotit DPH na 20 procentech, zvýšit daně na cigarety a alkohol či zkrátit pracovní dobu a s ní snížit i platy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NPÚ: Zámecký park v Třeboni se po devíti měsících otevře návštěvníkům

11:48 NPÚ: Zámecký park v Třeboni se po devíti měsících otevře návštěvníkům

V pondělí 1. června se s úderem poledne veřejnosti znovu otevřou brány zámeckého parku v Třeboni. V …