Zaorálek se táže: To premiér útočí na prezidenta? Takto nevybíravě?

18.08.2012 7:44

ČSSD je velmi rozladěna tím, co řekl premiér Petr Nečas v rozhovoru pro Lidové noviny. Nečas totiž kritizoval neochotu levice přijmout vyšší DPH. Premiér míní, že stažení vyšších daní by „byl krok na hranici politické a ekonomické debility.“ To ale rozladilo místopředsedu ČSSD a Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka.

Zaorálek se táže: To premiér útočí na prezidenta? Takto nevybíravě?
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Premiér a předseda ODS Petr Nečas nezvykle ostře zkritizoval čtvrteční rozhodnutí Senátu odmítnout vládní úsporný balíček a v něm především zvýšení daně z přidané hodnoty. Jenže opozice považuje jeho slova „výrazně za hranou“.

 „To, že je slučování DPH nesmyslné, řekl i prezident státu Klaus. Nechápu tedy, jestli je to ze strany premiéra útok na prezidenta, a to ještě velmi nevybíravý,“ řekl Zaorálek v rozhovoru pro Český rozhlas – Radiožurnál.

„Toto v této zemi nebývalo zvykem, aby se nejvyšší ústavní činitelé častovali tímto způsobem,“ podotkl Zaorálek.

„Nevybavuji si, že bychom my ve sněmovně vůči členům vlády použili podobné výrazy. Dovolávám se toho, že to, co jsme řekli na adresu církevních restitucí či DPH, jsou jasné, konkrétní a konstruktivní záležitostí. Stojím si za tím, že to, co my namítáme, je věcné. Ale připadá mi, že to, co předvádí pan premiér, je spíše projev velké bezradnosti,“zmínil dále Zaorálek. 

Podle něj celá řada ekonomů tvrdí, že další zvyšování DPH je neproduktivní.

 „DPH se zvyšuje proto, aby se zvýšily příjmy. Ale dnes vám každý řekne, že i kdybychom ho dnes zvýšili na 40 procent, tak se ty příjmy pravděpodobně nezvýší, protože lidé budou více šetřit a nebudou víc nakupovat za vyšší DPH,“  upozornil.

Oberfalzer: Ztratili bychom důvěryhodnost

Sociální demokracie, která má v horní komoře většinu, varuje, že rostoucí DPH citelně zasáhne příjmy českých domácnosti a dál zbrzdí ekonomiku.  To ale ODS odmítá. 

„Když zvážíte všechny okolnosti, tato opatření jsou nezbytná, ačkoli ani mně to nedělá radost,“ oponoval Zaorálkovi senátor za ODS Jiří Oberfalzer. 

„Nechci hodnotit do jisté míry emotivní výrok. To hlavní sdělení je, že tato daňová opatření i další opatření, která se týkají výdajů státu, stabilizace financí a rozpočtového výhledu na příští rok jsou důležitá. Bez nich by Česká republika ztratila důvěryhodnost v očích zahraničních finančních institucí,“ pronesl dále Oberfalzer.

Zaorálek: Je to jen projev Nečasovy slabosti

Petr Nečas podle upozornění  rozhlasu zatím ponechává ve hře i variantu, že nové hlasování o vyšší DPH ve sněmovně by mohlo být spojováno i s hlasováním o důvěře vládě. Podle Oberfalzera je to ale celkem logické.

„Důsledky nepřijetí návrhu znamenají, že nelze sestavit úspornější rozpočet na příští rok. Česká republika začne ztrácet důvěru, to prodraží půjčky na její provoz, mohlo by to zesílit dluhovou past. Premiér tím dává najevo, že pokud to nebude schváleno, tato vláda nebude chtít nést zodpovědnost za ty následky,“ dodal Oberfalzer. 

Jenže Zaorálek s tím nesouhlasí. „Petr Nečas si je vědom toho, že v klubu je rozdíl názorů. Je to způsob, jak se snaží udržet jednotu za každou cenu a toto je poslední zbraň, kterou má,“ dodal Zaorálek s tím, že naopak tento postup považuje za projev Nečasovy slabosti.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza, která zatřásla republikou i ČSSD, míří do finále. Vlivný podnikatel, Ivan Langer, vysocí policisté… Informace, které jinde nenajdete

4:44 Kauza, která zatřásla republikou i ČSSD, míří do finále. Vlivný podnikatel, Ivan Langer, vysocí policisté… Informace, které jinde nenajdete

Takřka šest let uplynulo od zahájení kauzy Vidkun, kterou v minulosti realizoval Útvar pro odhalován…