Zelení: Nečasova vláda dusí kulturu

09.04.2012 17:33

Kulturní politika současné vlády realizovaná Ministerstvem kultury ohrožuje a doslova dusí kulturní aktivity v této zemi. Výrazné omezení státní podpory kultury a umění, které vláda připravuje na příští rok a částečně již realizuje v roce 2012, může nenávratně zdevastovat kulturní život a omezit přístup občanů ke kultuře.

Zelení: Nečasova vláda dusí kulturu
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

„Pokud se někdo domnívá, že hlavní starostí Ministerstva kultury je péče o umění, nebo dokonce o umělce, je na omylu. Umění tam není důležité. Podpora kulturních aktivit, živého umění, včetně služeb knihoven představuje pouhých 4,4 % z celého rozpočtu MK,“ říká Marta Smolíková z centra pro kulturní politiku ProCulture.

 „Pro rok 2012 mělo dojít ke zkrácení dotací pro nestátní kulturní aktivity téměř o třetinu. Na konci února nakonec nová ministryně kultury peníze v rozpočtu pro granty našla. Jde však o nesystémové řešení. Umění na ministerstvu není ani v péči odboru, ale pouze hierarchicky nižšího, samostatného oddělení o pár lidech. Co na tom, že činnost této části úřadu by měla být klíčová pro celý sektor i pro naše budoucí, nejen kulturní bohatství,“ doplňuje Marta Smolíková.

 V rámci plánových úspor rozpočtových výdajů je ohroženo nejen profesionální umění v ČR, ale i systém přehlídek neprofesionálních uměleckých aktivit, který je evropským i celosvětovým unikátem. Struktura zasahující do všech regionů ČR byla budována od třicátých let minulého století. Přežila druhou světovou válku i dobu totality a v 90. letech se stala veřejně deklarovanou kulturní potřebou. V současné době se na něm každoročně podílí téměř 30 tisíc občanů, kteří zároveň tvoří základ poptávky po kulturních statcích.

 Celková výše alokace prostředků z rozpočtu Ministerstva kultury na systém podpory neprofesionálních kulturních aktivit znamená marginálních 6 mil. Kč ročně. Ty představují pouhých 15% celkových výdajů těchto akcí. Ostatní náklady jsou hrazeny z příspěvků krajů, obcí, sponzorských darů a vkladů jednotlivých účastníků (např. jako účastnické poplatky, úhrada některých nákladů spojených s cestou a pobytem apod.).

 „Cesta nezadlužovat společnost a budoucí generace je správná. Nelze však při této snaze zapomínat na umělecké aktivity, které jsou bariérou proti sociálně patologickým jevům a prostředkem rozvoje lidské osobnosti i celé společnosti,“ říká člen předsednictva SZ Ladislav Vrchovský a dodává: „Kulturní život v mnoha menších obcích a na venkově závisí v naprosté většině na aktivitách občanů v oblasti zájmové umělecké neprofesionální činnosti. Snížení podpory takové činnosti přinese omezení kulturního života i rozvoje lidského jedince a celé populace, ale hlavně negativně ovlivní samotný základ naší kulturní jedinečnosti v rámci Evropy,“ dodává Ladislav Vrchovský.

 Strana zelených vyzývá vládu ČR, aby vytvářela prostředí pro rozvoj profesionálních i neprofesionálních uměleckých aktivit a postarala se o zachování transparentního grantového systému podpory nestátních neziskových projektů. Zároveň musí zohledňovat i celostátní přehlídky včetně systému postupových kol, usilovat o zachování veřejné podpory občanských uměleckých aktivit a napomáhat k udržení živé kultury na regionální, krajské i národní úrovni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zeleni.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špatné, špatné, strašné. Hovořili jsme se členy TOP 09, kteří se tak bojí Kalouska, že měli před ústy ruku

14:00 Špatné, špatné, strašné. Hovořili jsme se členy TOP 09, kteří se tak bojí Kalouska, že měli před ústy ruku

TOP 09 si od Jiřího Pospíšila ve svém čele slibovala mnohé. Realita je ovšem jiná. Drtivá většina pr…