Zlín: Kolik procent cest je ve městech kratších než pět kilometrů?

04.07.2012 16:12

Každodenní pohled do ulic českých měst dokazuje, že čím dál více lidí vnímá kolo jako levný, zdravý a rychlý dopravní prostředek. Na národní úrovni mezitím vzniká dokument, který podstatně ovlivní politiku cyklodopravy na několik let dopředu. Ten ale nebude možné realizovat bez participace měst a krajů a proto začala série krajských seminářů, jejíž cílem je představit základní myšlenky nové Cyklostrategie. Jeden z prvních se uskutečnil ve Zlíně, v pátek 29. června pod názvem "Nové trendy v cyklistické dopravě a cykloturistice."

Zlín: Kolik procent cest je ve městech kratších než pět kilometrů?
Foto: zlin.eu
Popisek: Letecký pohled na centrum města Zlín

Nejrůznější studie opakovaně prokázaly, že 50 % cest ve městech je kratší než pět kilometrů. Na tuto vzdálenost je kolo obvykle rychlejší než automobil, jízda na něm je navíc zdravá a příjemná. Pro větší rozšíření jízdního kola je však třeba připravit cyklistům ve městech vhodné podmínky. "Podpora cyklodopravy nemůže být vnímána jako stavění nové infrastruktury pro pár nadšenců, které baví jezdit na kole. Je to jeden z nástrojů, jak řešit celkovou dopravní situaci v dnes již přeplněných městech," říká Jaroslav Martinek, národní cyklokoordinátor z Centra dopravního výzkumu.

V programu semináře také zazněly příspěvky tří měst, která podepsala Uherskohradišťskou chartu – Zlína, Uherského Hradiště a Otrokovic. Jejím podpisem se města zavázala ke konkrétním opatřením, která souvisejí s podporou cyklodopravy, v první řadě jde o zřízení místa místa yklokoordinátora. Ze Zlínského kraje se k dané myšlence připojila kromě výše uvedených měst také města Napajedla, Kunovice a Valašské Klobouky. "Jako jedni ze signatářů charty jsme se ujali čestné povinnosti pozvat kolegy z regionu. V Zlíně mohou vidět, že cyklistická doprava se dá dělat i ve městě s členitým terénem," řekl za hostitelské město zlínský městský cyklokoordinátor Martin Habuda.

Jaroslav MARTINEK, koordinátor rozvoje cyklistické dopravy ČR a koordinátor projektu Central MeetBike

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zlin.eu

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je puč. To nemohou. Odstranění Zemana skrze nemocnici: Odborný pohled

6:01 To je puč. To nemohou. Odstranění Zemana skrze nemocnici: Odborný pohled

Skandální chování Ústřední vojenské nemocnice vůči prezidentu republiky, které nese znaky pomáhání k…