Bublan: Kubice se nerozhoduje sám. Dělají na něj nátlak

31.08.2012 12:42

Ministr vnitra vyzýval policejního šéfa k rezignaci, ten na oplátku nerespektoval jeho pokyny a v tisku o něm tvrdil, že ho vydírá a utiskuje. „Takový vztah nemohl trvat dlouho, čekal jsem, kdy odvolání Lessyho přijde, Kubice měl jako ministr vyšší kartu, musel vyhrát,“ prohlásil exministr vnitra František Bublan.

Bublan: Kubice se nerozhoduje sám. Dělají na něj nátlak
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Bublan
reklama

Ale řešení, které zvolil Jan Kubice, není podle Bublana šťastné. „Nemusel ho hned vyhazovat od policie, mohl ho postavit mimo službu, shodit z funkce, ale když se z lidí stanou nepřátelé, jde to na krev,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bublan. Ale neobává se, že by se po odchodu Lessyho přestaly vyšetřovat citlivé korupční kauzy.

Kubice měl na vyhazov Lessyho z policie právo

Ale byl to právě František Bublan, kdo v křesle ministra vnitra změnil zákon tak, aby policisté, obvinění ze závažného trestného činu, mohli být okamžitě vyhozeni od policie. „Předtím se čekalo až na výsledek soudního řízení a do té doby s nimi nikdo nemohl hnout. Proto je dobře, že je to tak nastaveno,“ je přesvědčen Bublan. I když Bublan připouští, že Kubice měl právo ukončit s Lessym okamžitě služební poměr, pokud byl obviněn ze dvou trestných činů, na místě ministra by se zachoval jinak. „Zbavil bych Lessyho funkce, ale ponechal ho ve služebním poměru, a kdyby byl pravomocně odsouzen, pak by se s ním služební poměr ukončil,“ řekl.

Lessy: Žádnou nabídku jsem nedostal

Exministr vnitra za ČSSD uznává, že by vztah ministra s policejním šéfem neměl být tak konfliktní. Připomněl podobnou situaci, do které se jako ministr sám dostal. „Musel jsem se rozloučit s generálem Jiřím Kolářem. Byl to výborný policejní prezident, neměl jsem s ním špatný vztah, ale začal mít osobní problémy, domluvili jsme se na jeho rezignaci, nabídl jsem mu odpovídající místo a je spokojený,“ prozrazuje Bublan.

S podobnou nabídkou zřejmě počítal i Lessy, když byl vyzýván k rezignaci. Na otázku deníku Právo, zda Lessy ministrovi slíbil, že v září odejde, tehdejší šéf policie prohlásil: „Pokud to měla být nějaká dohoda, tak by měl pan ministr tedy říct, co mi nabídl, protože když policejní prezident odstoupí, tak přece není zastřelen ani svržen ze skály jako ve starověké Spartě. Jestliže ministr říká, že to, co tvrdí, je celé pravda, tak by měl k tomu říct i to „B“, zda k tomu dodal i nějakou nabídku. Já ale o žádné nevím, co bych měl potom dělat.“

Langer chtěl šéfa policie, který tam bude navěky

Bublan však nevěří, že by ministr vnitra jednal z vlastního popudu. „Vím, že na Kubiceho byl činěn nátlak minimálně rok, a kdyby nebylo nátlaku, nebylo by těch střetů,“ je přesvědčen Bublan. Současný ministr Kubice se podle něj neumí sám rozhodovat. „Podlehne tomu, kdo je silnější, kdo na něj tlačí, nemá rozhodovací schopnosti,“ tvrdí ParlamentnímListům.cz poslanec za ČSSD. Bylo podle něj jen otázkou času, kdy se najde důvod nebo záminka k vyhození jinak ze zákona neodvolatelného policejního prezidenta. „Aby byl policejní prezident neodvolatelný, ale zařídil exministr za ODS Ivan Langer. Chtěl tam dosadit svého člověka, který tam bude navěky. Jenže dnes je proto třeba hledat záminku pro odvolání. Měl by se hledat trochu jiný model, jak jmenovat a odvolat šéfa policie, aby se zaručila objektivita,“ míní Bublan. Například by ho prý mohla jmenovat vláda po schválení Poslaneckou sněmovnou nebo příslušným výborem.

Když jsou špatné vztahy, policie se rozkládá

O špatných vztazích mezi oběma představiteli věděli všichni. „Na bezpečnostním výboru sněmovny jsme viděli, že ministr a policejní prezident měli rozdílné názory hlavně na snížení rozpočtu Policie České republiky, Kubice měl zadání z vlády šetřit, ale Lessy tvrdil, že snižovat peníze už dál nejde,“ popisuje střety Kubiceho a Lessyho v Poslanecké sněmovně Bublan.

Na špatné komunikaci mezi ministrem vnitra Janem Kubicem a policejním prezidentem Petrem Lessym byl podle něj největší problém v tom, že pokud je nejvyšší šéf policie zpochybňován, policie se rozkládá, nikdo nikoho neposlouchá. „Ale na to, jaké byly střety policejního prezidenta s ministrem, a na složitou finanční a personální situaci policie, byly výsledky ještě dobré,“ je přesvědčen Bublan. Ale současná změna na nejvyšším postu přinese další nejistotu, změny na úrovni vedoucích a ředitelů, což podle něj není nikdy dobré pro fungování policejního sboru.

Korupční kauzy se určitě nepřestanou vyšetřovat

Bublan se však neobává, že se s odchodem policejního prezidenta Petra Lessyho přestanou vyšetřovat významné korupční kauzy. „Určitě ne,“ prohlásil. Přesto určitý problém v souvislosti s nově jmenovaným šéfem policie vidí. Jednak mu prý nesedí tak rychlé jmenování, celá situace  podle něj vypadá jako předem připravená akce. „Nový policejní prezident Martin Červíček si ponese stín spojení s ODS, a to nemyslím jen kvůli své partnerce – poslankyni Janě Černochové. Tím, že má k ODS blízko, vnese do policie obavu, pokud by vyšetřovali někoho z ODS. Řeknou si dopředu, že do toho raději nepůjdou,“ obává se Bublan. Nicméně ocenil, že poslankyně ODS sama rezignovala na pozice členky výboru pro bezpečnost a předsedkyně a členky podvýboru pro reformu Policie ČR právě kvůli vztahu s novým policejním prezidentem Martinem Červíčkem. „I když je to krok kosmetický, protože paní Černochová vliv ve výboru neměla, ale asi by jí bylo hloupé, kdybychom si pozvali policejního prezidenta a ona by tam seděla a měla mu něco vytýkat,“ domnívá se exministr vnitra.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výzkum, který zaujme nejen armádu: Ochraňte české kluky v boji, kupte špičkovou techniku

15:59 Výzkum, který zaujme nejen armádu: Ochraňte české kluky v boji, kupte špičkovou techniku

„Jsem generál Aleš Opata a mám pro vás velice důležité sdělení,“ tak v červnu letošního roku začala …