Eurasia Group je poradenská firma zabývající se výzkumem globálních rizik. Založil ji v roce 1998 americký politolog a podnikatel Ian Bremmer, autor několika knih například o soupeření zastánců volného trhu a státního kapitalismu, o přesunu moci od starých mocností k novým či o zneužívání financí a sankcí v mezinárodní politice.
Pro rok 2024 sestavila firma 10 geopolitických rizik. Jsou mezi nimi například výbušná situace na Blízkém východě, rozdělení společnosti v USA, umělá inteligence, sbližování Ruska, Íránu a Severní Koreje, stagnace ekonomiky v Číně, boj o přírodní zdroje, rostoucí inflace, extrémní výkyvy počasí nebo firmy chycené v pasti amerických kulturních válek. Eurasia Group naopak jisté trendy nevnímá jako hrozby, ačkoliv se o nich často mluví. Například nějaká forma krize mezi USA a Čínou, ovládnutí evropské politiky populisty nebo rivalita skupin G7 a BRICS.
2024. Politically, it’s the Voldemort of years. The year that must not be named.
— Eurasia Group (@EurasiaGroup) January 8, 2024
Here are the Top 10 risks ????#TopRisks2024

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
NATO , Ukrajina , válka , zahraničí , riziko , geopolitika , válka na Ukrajině , Zelenskyj , Bremmer , Eurasia Group
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 24 | 0
Další články z rubriky

9:51 Koudelka koná mimo zákon. Jan Schneider přečetl celou zprávu BIS
Bezpečnostní informační služba (BIS) smí konat pouze to, co jí nařizuje zákon. A vydávání veřejných …
- 9:45 „V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře
- 19:19 Jak vyřešit hrozbu migrace: Právo na azyl pryč z Ústavy. Právník Kotzian by ale zašel dál
- 4:43 „Vystoupení z vojenské části NATO.“ Navržen nezvyklý krok
- 11:48 Čeští vojáci na Ukrajině? Nikdo nám neřekl jasné ano. Ani z vládních stran
- 14:55 Co kdyby byla válka? Krytů je málo, jsou zanedbané. Generál Šándor ale odhalil další problém