Šéf ÚOOZ: S politiky se nekamarádíčkuju. Jít proti mým lidem, zaútočím

22. 1. 2012 16:59

NA HRANĚ S XAVEREM I když plukovník Robert Šlachta stojí v čele elitního policejního útvaru, který bojuje s nejvlivnějšími bossy organizovaného zločinu, bydlí skromně na policejní ubytovně. Rautům s politiky se rovněž obloukem vyhýbá. Kdyby však došlo na cílené útoky proti jeho lidem, neváhal by přistoupit k nestandardním metodám obrany. To však nyní prý nehrozí a jediné, co by si nyní šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pro sebe a svůj tým přál, je klid na práci.

Šéf ÚOOZ: S politiky se nekamarádíčkuju. Jít proti mým lidem, zaútočím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ
reklama

Rozhovor s Robertem Šlachtou vedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý.

Kdypak jste viděl, pane plukovníku, naposledy nějakou hezkou kriminálku, která vám udělala radost?

To je těžká otázka, protože já se na takové pořady moc nedívám. Minulý týden jsem ale viděl Jamese Bonda a měl jsem z toho potěšení.

Seriál Expozitura, který běžel na televizi Nova, jste ale nepochybně sledoval.

Sledoval jsem ho jen útržkovitě, protože moje pracovní vytížení je takové, že to nestíhám. Musím navíc upřímně říct, že když po celém dnu přijdu na ubytovnu, nemám ani chuť se na tyhle seriály kolikrát dívat.

Počkejte, teď vás nechci brát za slovo, ale jak jste to myslel s tím „přijdu na ubytovnu“? Vy jste šéf důležité policejní složky a nemáte svůj byt nebo vilu?

Nemám žádnou vilu, žiju, respektive bydlím přes týden na policejní ubytovně. Mně to vyhovuje, protože to mám kousek od zaměstnání. Je to klasická echt ubytovna plná policistů. Já jako ředitel mám tu výhodu, že mám pokoj jen pro sebe.

Máte aspoň televizi?

Televizi mám. I varnou konvici.

Námětem serialů Expozitura je kauza kolem Berdychova gangu. Máte pocit, že všechno, co se okolo ní odehrálo, dopadlo spravedlivě?

Když jste policista, a já jim jsem už od poloviny devadesátých let, je vám jasné, že s některými informacemi pracujete a na jiných informacích, byť je máte, se vám danou trestnou činnost doložit bohužel nepodaří. Děláme samozřejmě maximum, ale vždy tu zůstávají i věci, které v dané době prostě nelze objasnit, byť tam častokrát chybí jen částečka, aby se daný případ dal dodělat.

Jaký je na základě tohoto váš odhad, jak dopadne brněnský Toflův gang, který je nyní velmi „populární“?

My jako ÚOOZ jsme tuto záležitost vyhledali a podílíme se ní dále s inspekcí ozbrojených sborů. Pevně věřím, že případ se dovede do konce a my jej budeme schopni během letošního roku předvést před soud.

Vím, že nemůžete mluvit o otevřeném případu, nicméně mluví se zde zatím o pěti lidech, pěti podezřelých. Může jít o chobotnici, která by mohla mít mnohem širší chapadla?

Omlouvám se, ale je zde embargo státního zástupce, abychom jakékoliv informace dále nepouštěli.

Tak jinak. Když situaci kolem Toflova gangu sledujete, mohl by to být zase námět na seriál? Je ten příběh tak silný jako v případě Berdychova gangu?

Já si myslím, že určitě. Bylo by to asi dost zajímavé. O ty podrobnosti se nyní samozřejmě v žádném případě nemůžu podělit. Věřím ale, že se na veřejnost dostanou při zmiňovaném soudním líčení.

Do jaké míry musí být šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu kamarád s politiky?

Já doufám, že vůbec. Pokud to řeknu sám za sebe, tak o kamarádství nemůže být vůbec žádná řeč. Mými nadřízenými jsou náměstek policejního prezidenta a policejní prezident. Jsem na tomto postu už čtvrtý rok a podívám-li se za sebe, nemůžu říct, že bych se za tu dobu s kýmkoliv takto skamarádil. Tak by to podle mě i mělo být. Když se člověk na toto místo dostane, musí si sám říct, kudy se dá. Rozhodně to není o nějakých rautících či společenských sedánkách. Kdybyste mě sledoval, viděl byste, že večer co večer trávím na ubytovně a nikam nelítám ani nevycházím.

Kdyby na to přišlo, šel byste se postavit před poslance a přednesl tam nějakou Šlachtovu zprávu?

Pokud by, v rámci kauz, které zpracováváme, bylo vůči mým lidem nějakým způsobem postupováno, nebo jim neprávem za jejich činnost ubližováno, byl bych samozřejmě schopen i nekonvenčních kroků. V současné době mám ale plnou důvěru jak k náměstkovi policejního prezidenta, tak i k samotnému policejnímu prezidentovi, takže si myslím, že těchto kroků by v současnosti třeba nebylo.

Sledujete turbulence kolem policejního prezidenta? Může se vás to nějak dotknout?

To asi dnes sleduje každý policista. Na druhou stranu, dnes už je to nastaveno tak, že vedoucí Útvaru je tak dostatečně samostatná funkce, že by se ho tyto turbulence dotýkat neměly.

V médiích nedávno proběhly zprávy, v nichž se spekulovalo o vašem konci v ÚOOZ. Ministerstvo vnitra si dokonce nechalo zpracovat analýzu, jak je váš útvar úspěšný nebo neúspěšný. Nemyslíte si, že je to právě kvůli dopadení zmiňovaného Toflova gangu?

Já rád, pokud si moji práci někdo prověří. Já si za ní i za prací mých lidí plně stojím. Nedá se počítat na čárky, nedá se srovnávat rok od roku, protože organizovaný zločin se neustále vyvíjí a je třeba ho neustále vyhodnocovat. Nemám absolutně obavu, že se mě bude někdo ptát na mé výsledky a já je budu muset někde zdůvodňovat. Zatím jsem se do té situace ještě nedostal.

Co je teď největším problémem pro ÚOOZ? S čím nejvíc zápasíte?

Nejvíc asi bojujeme s tím, že ať uděláme, co uděláme, jsme okamžitě některými lidmi vtahováni do jakýchsi podivných her. Začnete pracovat na nějaké kauze a hned se začne ozývat, že pracujeme pro toho či onoho. Jednou to má být oranžový, jindy je modrý, potřetí zelený a nevím jaký ještě. Těžko se tady bere, že jsou zde policisti, kteří chtějí dělat práci pro občany. Tato šedá zóna lidí, kteří si hrají s informacemi a neustále nás znevěrohodňují, ta mi skutečně vadí.

Kdo to je ta šedá zóna?

Jsou to lidé, kteří se motají jednak kolem podnikatelů, jednak někde ve sférách pod politikou. Neustále mluví a snaží se být důležití a to mně vadí.

Často jsou to bývalí policisté. Víte o tom?

Samozřejmě to je ten největší problém, protože bývalý policista má zajímavé informace maximálně čtvrt nebo půl roku po odchodu od policie. Ty potom dojdou, ale je zájem o další. Když potom slyším od novinářů nebo i od jinud ty „zaručené“ informace, tak se mi až zvedá žaludek, protože vidím, jaké lži se takto prodávají. Tihle lidé se snaží být jenom zajímaví a důležití. Když se k nám potom dostanou otázky novinářů reagující na tu kterou kauzu a na to či ono, co jsme měli udělat a neudělali, je potom jasné, co to jsou za totální nesmysly, jaký to musel být s prominutím debil, který si to tam musel říct. Pořád se tady něco míchá a politikaří a přitom naprosto zbytečně.

Na druhou stranu se říká, že neexistují hradby, které by nepřeskočil zlatý kůň…

Tomu věřím.

Jsou tady skupiny, které vládnou neskutečnými balíky peněz. Jak proti takovému kapitálu můžete bojovat?

Musíme mít klid na práci a klid od nadřízených. Lidi, kteří u ÚOOZ jsou, mají nadšení do práce, chtějí dělat tuto práci. Potřebujeme jenom klid a zastání, aby mohlo platit padni, komu padni. Nebojíme se peněz, nebojíme se vlivu ani čehokoliv jiného, na to jsou tady naši nadřízení. Pro nás je nejdůležitější klid.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Luboš Xaver Veselý
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výzkum, který zaujme nejen armádu: Ochraňte české kluky v boji, kupte špičkovou techniku

15:59 Výzkum, který zaujme nejen armádu: Ochraňte české kluky v boji, kupte špičkovou techniku

„Jsem generál Aleš Opata a mám pro vás velice důležité sdělení,“ tak v červnu letošního roku začala …