80% povánoční sleva! Ale co zákazník neví a obchody mu tají

03.01.2023 4:31 | Reportáž

I přes „povánoční“ slevy jdoucí až k 80 % obchodníci stejně vydělají. Zákazník, který nyní nakupuje oblečení či boty pod dojmem reklamních cedulí o masivních slevách, neví, že obchody násobí velkoobchodní cenu zboží 3,5krát, někdy i čtyřikrát. ParlamentníListy.cz se vydaly zmapovat situaci.

80% povánoční sleva! Ale co zákazník neví a obchody mu tají
Foto: Andrea Novotná
Popisek: Posváteční výprodeje

„Také v období výprodejů obchodníci na zboží vydělávají. I když sleví, přesto většinou netratí,“ říká pro ParlamentníListy.cz Robert Němec, obchodní a marketingový poradce. „Výprodejová cena je prostě normální cena, za kterou obchodník předpokládá, že bude zboží prodávat. V podstatě se dá říct, že i kdyby obchodník celý rok prodával zboží za výprodejové ceny, bude dál normálně žít.“ 

My jsme se v našem průzkumu zaměřili na oblečení. Němec vysvětluje, že právě v módě jsou marže nejvyšší: „Módní prostředí je výjimečné vysokými maržemi, protože prodávat oděvy nebo boty je náročné a s nejistým výsledkem. Konkurence je obrovská. Všechno má velikosti, jeden model je často v několika barvách, trefit se někomu do vkusu není snadné, a o to náročnější je dnes udržet krok se všemi těmi trendy. Proto tu máme marže a obchodní přirážky. Nejčastěji se velkoobchodní cena násobí koeficientem 2,5, někdy spíš 3. Rozlehlé luxusní obchody a koncept story klidně používají koeficient 4. To, co koupí od značky jako třeba Gucci za 2 000 Kč, u sebe v obchodě potom prodávají za 8 000 Kč.“ 

Lepší to není ale ani v masové konfekci: „Obchodní řetězce jako třeba H&M nebo ZARA jsou vlastně značka i prodejce v jednom, a proto neřeší velkoobchodní cenu, ale přímo náklady na výrobu. Na to si pak nandávají svou marži a obchodní přirážku. Proto i když zboží zlevní o polovinu, stále ještě na něm vydělávají,“ objasňuje Němec. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…