Armagedon. Co Poláci i Češi včera předvedli u benzínek, svět neviděl

17.10.2023 8:50 | Reportáž

Benzínový a naftový armagedon? V českém příhraničí bylo v několika posledních týdnech běžné vidět u čerpacích stanic kolony aut s českými poznávacími značkami a polská média hovořila o tom, že Češi u nich levné palivo „lijí, co jim síly stačí“ a kam jen to jde. Po polských nedělních parlamentních volbách však již během pondělí začala být situace v Polsku odlišná. Do kanystrů již „lili, co jim síly stačily“ levné palivo i samotní Poláci, kteří se obávají, že jim výsledky nedělních voleb přinesou konec extrémně levného tankování. Zatímco v Polsku nyní 50litrovou nádrž natankujete i u benzínek přímo na hranici za 1660 Kč, u Orlenu o 3 kilometry vedle v Česku si za totožné palivo připlatíte 285 korun. A motoristé předvedli, že jim na ceně záleží.

Armagedon. Co Poláci i Češi včera předvedli u benzínek, svět neviděl
Foto: Radek Kotas
Popisek: Čerpací stanice Orlen na česko-polské hranici

Ceny pohonných hmot v Česku se v posledních týdnech nadále pohybují kolem 40 korun za litr, přičemž v minulém týdnu byla průměrná cena 95oktanového benzínu dle údajů společnosti CCS 39,90 Kč a nafta průměrně vyšla na 40,17 Kč za litr (v Praze stál průměrně Natural 95 41,16 Kč a nafta 41,26 Kč za litr). Aktuální cena benzinu i nafty se v Polsku pohybuje kolem 32 korun za litr a až téměř osmikorunový rozdíl již delší dobu láká české řidiče k nákupům spojených s tankováním či k levné podzimní dovolené autem za krásami sousední země.  

Úspora oproti Česku při natankování 50litrové nádrže byla až kolem 400 korun a není tak divu, že levné palivo v Polsku v posledních týdnech přilákalo obří množství českých motoristů, o nichž již posléze informovala mnohá polská média, přičemž server money.pl o situaci v českém příhraničí informoval jakožto o „obsazení“ polských benzínek Čechy. „Naše ceny jsou pro ně, jako kdyby to bylo zdarma. Možná trochu přeháním, ale benzín lijí nejen do nádrží, ale i do kanystrů. Lijí, co jim síly stačí, na maximum,“ vyjádřila se o české „palivové horečce“ jedna z pracovnic čerpací stanice Orlenu v Kudowě-Zdroji.

Když se posléze polští reportéři vypravili za hranici, aby poznali české ceny na vlastní kůži – a v druhé půlce září nechali u českého Orlenu (někdejší Benzině) o přibližně 72 korun víc za každých 10 litrů benzínu, jak u toho polského – povšimli si, že jsou u nás paliva skutečně drahá. „Zatímco u našich sousedů ceny rostou, u nás jednoznačně klesají,“ divili se tehdy Poláci.

Palivo bylo v uplynulých týdnech v Polsku natolik levné, až to vyvolávalo podezření a výhrady kvůli cenové politice u pohonných hmot zaznívaly i k polské vládě premiéra Mateusze Morawieckého z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), jež sice nedělní parlamentní volby vyhrála, avšak je nepravděpodobné, že by dokázala složit povolební koalici v situaci, kdy na nadpoloviční většinu potřebnou pro sestavení vlády dosáhne Občanská koalice expremiéra Donalda Tuska společně s Třetí cestou a Novou levicí.

Polský opoziční list Gazeta Wyborcza v posledních týdnech psal o tom, že kvůli nízkým cenám na čerpacích stanicích společnosti Orlen mají často docházet pohonné hmoty a zaznívalo i tvrzení, že cena paliv hned po odvolení posledních voličů raketově vzroste a šlo pouze o předvolební dohodu polské vlády a Daniela Obajtka, šéfa ropné skupiny PKN Orlen, v níž 27,52 procenta akcií drží polský stát. Obajtek to odmítl a pro polskou TVP nízkou cenu benzínu a nafty vysvětlovat fúzemi a slučováním společností v rámci Orlenu, což dle něj vedlo ke stabilizaci cen. Stejně tak dementoval i prudké zvyšování cen paliv po volbách, k čemuž minimálně v pondělí skutečně nedošlo, a ceny se nikterak nelišily od těch před volbami.

ParlamentníListy.cz během pondělka mapovaly povolební náladu v polském Dolnoslezském vojvodství a jak na místě zjistily, palivo se stalo nejen jedním z ústředních témat před volbami, ale také po nich.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

o ruskou ropu proudící do čr i polska je obrovský zájem, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusecharl , 17.10.2023 10:21:43
žvástům o nezávislosti na ruské ropě věří už snad jen fiala a sikela

|  5 |  0

Další články z rubriky

Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

16:30 Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

Stát odmítá odstranit diskriminaci ve zdanění lihovin a místo toho nerovnoměrně zatěžuje zvyšováním …