Docent Miroslav Ševčík: Dolar se otřásá v základech, euro je neúspěšný projekt, Čínu čekají problémy. My míříme do dluhové pasti

05.01.2015 4:44 | Zprávy

PŘELOM ROKU - CIVILIZACE A MY Neúspěšný projekt společné měny podle děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslava Ševčíka způsobuje, že občané eurozóny začínají dávat přednost politikům, kteří poukazují jednak na problémy samotné existence eura, ale i na dlouhodobou neudržitelnost politiky multikulturalismu. Upozorňuje i na to, zač nám příští generace určitě děkovat nebudou.

Docent Miroslav Ševčík: Dolar se otřásá v základech, euro je neúspěšný projekt, Čínu čekají problémy. My míříme do dluhové pasti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Miroslav Ševčík

Může na prahu nového roku sdílet veřejnost optimismus vyvolaný pozitivním vývojem české ekonomiky v tom právě skončeném, jenž byl navíc doprovázen komentáři o překonání recese a umocněný skutečností, že meziroční růst HDP byl ve třetím čtvrtletí generován ve velké míře investicemi?

Technicky Česká republika recesi opravdu překonala, nicméně růst HDP je velmi subtilní. Nebyl bych ani velkým optimistou v tom, že je tento růst tažen investicemi. Je spíše statistický klam. Osobně si myslím, že řadu let stagnovala spotřeba, a že nedůvěra občanů právě tím, že i nadále částečně odkládají svou spotřebu, zatím nebyla úplně překonána. Přílišný optimismus různých komentátorů tedy nesdílím.

Nedávno upozornil ekonom Jan Švejnar na nebezpečí, které na naši ekonomiku číhá v podobě hrozící recese v Evropě, jejíž pravděpodobnost v začínajícím roce odhaduje na padesát procent. Znamená to, že se po vleklé krizi a krátkém oživení máme znovu obávat poklesu?

Na nebezpečí návratu k stagnaci či dokonce recesi upozorňovala před Švejnarem celá řada ekonomů. Obecně lze říci, že můžeme očekávat jak pro naši ekonomiku, tak i pro ekonomiku Evropské unie častější střídání vzestupných a sestupných fází hospodářského cyklu. Bohužel česká ekonomika je malou otevřenou ekonomikou a jsme tak velmi silně závislí na vývoji dalších zemí Evropské unie, zvláště pak na Německu. Díky struktuře našeho exportu jsme závislí i na vývoji ekonomik, kam se svým vývozem směřuje německé hospodářství, protože část naší produkce je v Německu částečně zpracovávána a putuje na úplně jiné trhy.

Může vláda Bohuslava Sobotky zvýšením výdajové stránky státního rozpočtu přispět k nastartování české ekonomiky, nebo měla raději pro příští rok přikročit k omezování výdajů?

Nesdílím názor, že zvýšení výdajové stránky státního rozpočtu nastartuje českou ekonomiku. Naopak si myslím, že v době ekonomického růstu by mělo docházet, když už ne k vyrovnanému hospodaření, tak alespoň k radikálnímu snížení deficitu. Financovat růst neefektivními státními výdaji znamená další sestup do dluhové propasti. A za to nám budoucí generace určitě děkovat nebudou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

16:30 Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

Stát odmítá odstranit diskriminaci ve zdanění lihovin a místo toho nerovnoměrně zatěžuje zvyšováním …