Hovoří dva liberální ekonomové. Profesor Šíma: Nejsme svobodná země. Docent Ševčík: Čeká nás i druhá ztracená dekáda

19.08.2014 21:40 | Zprávy

Máme chronické problémy. Evropa se může dostat do dlouhodobé ekonomické stagnace a nekonkurenceschopnosti k jiným oblastem světa. Důvodem jsou podle renomovaných ekonomů Miroslava Ševčíka a Josefa Šímy nesmyslné projekty, které odporují tržním pravidlům, neudržitelné investice i nezodpovědné chování vlád. Ekonomice by podle Ševčíka pomohla změna pravidel eurozóny.

Hovoří dva liberální ekonomové. Profesor Šíma: Nejsme svobodná země. Docent Ševčík: Čeká nás i druhá ztracená dekáda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Eurozóna se ještě nedostala z krize z roku 2008 a bude se potácet ve stagnaci. Nepříjemnou prognózu potvrzují i další ekonomové. „Eurozóna se určitě z žádné krize nedostala,“ reagoval známý ekonom a děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík pro ParlamentníListy.cz s tím, že situaci ovlivňují politická stanoviska a mnohdy diletantská rozhodnutí institucí Evropské unie.

To, že neodpovědné chování vlád a uvolněná rozpočtová politika krizi způsobily, připomíná i renomovaný ekonom Josef Šíma: „Nic zásadního se nezměnilo. Problémy, které v Evropě byly před několika lety, přetrvávají. Jakkoliv mohou být vykazovaná čísla například růstu HDP pozitivní nebo částečně optimistická, velkou roli hrají uměle vytvářené a dodávané vládní výdaje. Některá čísla sice mohou vyvolávat dojem zdánlivé navracející se prosperity, ale trvalý růst nemůže stát na uměle vytvářených vládních výdajích a navazujících státních zakázkách.“

Evropa prožívá první ztracenou dekádu a bude prožívat nejméně druhou

Varováním pro Evropu by měl být osud Japonska. To si myslí ekonom Pavel Kohout, který v Lidových novinách publikoval komentář ukazující řadu pozoruhodných paralel současné krize s japonským bankovním kolapsem na začátku devadesátých let. Pointou je, že Japonsko se z toho nevzpamatovalo dodnes. „Japonsko ukazuje, že velká bankovní krize může mít neblahé následky po řadu desetiletí. To mimochodem není dobrá zpráva pro eurozónu, která se také potýká s úvěrovou deflací,“ uvádí ve svém komentáři pro Lidové noviny Kohout. To, že se Evropa hned tak z problémů nedostane, potvrzuje i Ševčík: „Pan Kohout v tom má určitě pravdu. Evropa prožívá první ztracenou dekádu a bude prožívat nejméně druhou ztracenou dekádu a je možné, že se dostane do dlouhodobé celkové ekonomické stagnace a nekonkurenceschopnosti k jiným územím světa.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…