Je tu tolik chudých? Klausův ekonom říká hlasité NE. Kdo tu hladoví?

20.06.2012 20:48 | Zprávy

Počet lidí s příjmy pod hranicí chudoby se podle Českého statistického úřadu za loňský rok zvýšil o necelé jedno procento. Situace už stihl využít komunistický tisk a za viníka označit současnou vládu. Je však situace tak závažná? Pravicoví politici rozhodně nesouhlasí a ekonom Petr Mach navíc zpochybňuje samotné vnímání pojmu chudoba.

Je tu tolik chudých? Klausův ekonom říká hlasité NE. Kdo tu hladoví?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

Podle údajů představených Českým statistickým úřadem v loňském roce stoupl počet obyvatel, kteří se z hlediska příjmové stránky ocitli pod hranicí chudoby. Vládní poslanci však upozorňují, že posuzovat chudobu pouze ze strany příjmů je problematické, neboť nezapočítává třeba celkový majetek lidí.

„Jednou věcí jsou příjmy a něco jiného je majetek těch lidí. V žádném nemohu přijmout rétoriku levice ve smyslu, že tu neustále roste chudoba a lidé nemají na jídlo. Máme dobrý systém hmotné nouze, který zachycuje tyto lidi a je zapotřebí hledat vnímat, že tohle je dlouhodobý vývoj, který tu byl už za vlád sociální demokracie,“ uvedla poslankyně a členka sněmovního výboru pro sociální politiku Lenka Kohoutová z ODS.

Podívejte se na inzerci trhu práce, volná místa jsou

Ta se podle svých slov podílí na propracovávání systému sociální práce s lidmi, což by mělo obcím ukládat povinnost vyhledávat takto stižené občany a pracovat s nimi. „Mohu pochopitelně uvést jasnou výtku, že úřady práce ještě nezačaly fungovat tak, jak mají. To však nemá souvislost s tím, jestli je zvýšení procento lidí pod hranicí chudoby či nikoliv. Navíc k posouzení míry chudoby je potřeba celá řada relevantních podkladů. Podívejte se také na trh práce, na inzerci ministerstva práce a sociálních věcí, soukromých agentur a tak dále, kde je mnoho pracovních nabídek,“ doplnila Kohoutová.

Její stranický kolega a šéf zdravotnického výboru v Poslanecké sněmovně Boris Šťastný na příkladu zdravotnictví a sociálních služeb ukazuje, že naše země v těchto oblastech patří v Evropě na vrchol.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…