Intervence České národní banky na oslabení koruny spustila lavinu nemilosrdné kritiky, která zaskočila samotnou centrální banku. Za svůj krok bude ČNB čelit trestnímu oznámení, navíc senátor Vladimír Dryml vyzval BIS, aby prošetřila nařčení kolující na internetu, že členové bankovní rady mohli mít osobní prospěch z devizových intervencí na oslabení koruny nebo o nich rozhodli za účelem zajištění finančního prospěchu konkrétního subjektu, kterým měl být PPF.
Česká národní banka, která do 20. listopadu natiskla zhruba 200 miliard korun, za něž nakoupila eura, a ta dále investovala, je prý připravena se právně bránit proti nepodloženým a nepravdivým tvrzením. Ta totiž zpochybňují důvěryhodnost nezávislé tvorby měnové politiky, což je základní smysl existence každé centrální banky. „Proti takovým nepodloženým pomluvám se musíme a budeme tvrdě bránit,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.
Mezi lidmi kolují spekulace o motivech náhlé devalvace
Navíc Česká národní banka v souvislosti s těmito spekulacemi vydala vyjádření, ve kterém tvrzení, že členové bankovní rady mohli mít osobní prospěch z devizových intervencí na oslabení koruny nebo o nich rozhodli za účelem zajištění finančního prospěchu konkrétní osoby, naprosto odmítá. Vášně tím však neuklidnila, spíše tím jen přilila oleje do ohně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník