Modlete se! Smutná rada Michala Horáčka začínajícím podnikatelům

01.07.2012 9:15 | Zprávy

Skvělý textař, úspěšný podnikatel, spisovatel a producent Michal Horáček začal své první peníze vydělávat už v patnácti letech jako černý bookmaker v Chuchli. Není tedy divu, že s těmito zkušenostmi vstoupil po roce 1989 do světa byznysu. Po patnácti letech ho opustil, aby se jako bohatý podnikatel věnoval jen věcem, které ho baví – studiu, psaní knih a textů písní, cestování a rodině. Co radí člověk, kterému se daří téměř všechno, na co sáhne, dnes začínajícím podnikatelům? „Zajděte občas do kostela a upřímně se pomodlete. Možná že to nepomůže, ale docela určitě neuškodí. Jiný recept nemám,“ řekl Michal Horáček ParlamentnímListům.cz.

Modlete se! Smutná rada Michala Horáčka začínajícím podnikatelům
Foto: michalhoracek.cz
Popisek: Michal Horáček

Patřil jste k úspěšným podnikatelům, patnáct let jste budoval firmu Fortuna, máte tedy mnoho zkušeností z podnikání. Jak se vám podnikalo v České republice?

To se mi obtížně hodnotí, protože ke kvalitnímu soudu bych potřeboval více zkušeností z podnikání mimo Českou republiku. Vzhledem k tomu, že jsme působili i v Polsku a na Slovensku, mohu říci, že na Slovensku to bylo o něco obtížnější a v Polsku, prorostlém korupcí na všech úrovních a z podnikatelského hlediska nepřetržitě ohrožovaném nekonečnými požadavky silných odborů, opravdu velmi problematické. Přes všechny potíže jsme tedy na tom jako podnikatelé byli doma relativně slušně.

Myslíte si, že bylo těžší začít s podnikáním v 90. letech než dnes?

Nemyslím. Historický zvrat podobného rozsahu jako byl ten, kdy se po pádu komunismu začalo rodit úplně jiné prostředí, je zcela výjimečná událost a nabízí výjimečné příležitosti. Tehdy měl proto takřka jakýkoli dobrý nápad spojený s ochotou usilovně pracovat také výjimečnou šanci na úspěch. Dnes už jsou v drtivé většině oborů karty rozdány, za ta léta uhynuli slabí a zesílili silní, a to v mnoha případech tak, že nováček s nimi může soupeřit jen obtížně. Dnes musí být nápad opravdu nový, jedinečný. I takové se však v lidských hlavách líhnou, možnosti až zázračného úspěchu dnes nabízí internet. Ostatně, takový Mark Zuckerberg taky vstupoval do soutěže se silnými hráči a vida, uspěl úžasně.

V čem se podle vašeho názoru liší podnikatelské prostředí dnes a po roce 1989? Zhoršují se podmínky pro podnikání, nebo zlepšují?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…