Nutno předeslat, že to je poprvé od roku 2002, kdy spustila ČNB devizové intervence a kurzy cizích měn tím pádem vystřelily nahoru. Je z toho zřejmé, že důsledky toho pocítí nejen obchodníci s měnami, ale i všichni spotřebitelé. Jak uvedl v těchto souvislostech viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík, cílem je přimět lidi, aby neodkládali útraty na později, a také pomoc tuzemským podnikům s možností více vyvážet.
Jenomže 11 let od posledních intervencí ČNB je dlouhá doba, a tak banku po oznámení rozhodnutí oslabit korunu čekalo nepříjemné obhajování důvodů, proč tak udělala. Tedy oslabila korunu tak, že jich je nyní potřeba až 27 za jedno euro.
„V prvním kroku očekáváme, že se to promítne do spotřebitelských cen. Tento impuls je impulsem pro spotřebitele na podporu spotřeby a investiční poptávky, aby lidé nákupy neodkládali a začali spotřebovávat. Druhým hlavním dopadem je, že dojde k zachování pracovních míst a naopak tvorbě možnosti dalších pracovních míst, protože nedojde k poklesu HDP,“ přiznal ve svém vyjádření médiím Tomšík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová