Rázná ekonomka: Češi se nezajímají o bankovní unii. Tohle to znamená

05.07.2012 12:20

Ekonomka Markéta Šichtařová píše na svém blogu o politicích, kteří se v Bruselu snažili přijít na to, jak vyřešit situaci evropských bank. Řešení se jí ale příliš nelíbí.

Rázná ekonomka: Češi se nezajímají o bankovní unii. Tohle to znamená
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

„Bohužel jiná věc už je, že jejich řešení je - jak jen to říct? - zkrátka je poněkud neohrabané. Zhruba tak neohrabané, jako Pikora, když si chtěl koupit papouška senegalského. Zavolal tehdy svému strýci, toho času majitele právě takového papouška, a spustil: -„Ahoj, já jsem se chtěl zeptat, jak jsi spokojený se svým ptákem.“ Na druhém konci se ozvalo rozpačité mlčení. A potom: „Funguje docela dobře, děkuji za optání,“ píše Šichtařová.

Ekonomka kritizuje fakt, že se Češi příliš nezajímají o bankovní unii. Tu vítají jihoevropské státy, Německo rozhodně ne. Šichtařová proto popisuje, co taková unie znamená. „Zkolabuje nám nějaká řecká banka. Protože patří do EU a tedy do bankovní unie, přijde jí na pomoc její sestra ze Španělska. Protože tím ovšem sama španělská banka začne mít problém, přispěchá jí na pomoc její francouzská matka. A protože ta se tím zcela kapitálově vyčerpá, je tu ještě česká dceřinka, aby své mateřské bance pomohla,“ píše Šichtařová.

Podle ekonomky momentálně nad českými bankami dozoruje Česká národní banka, jenže v případě bankovní unie by existoval jakýsi evropský superdohled. „Jenomže kdyby české banky byly donuceny uzavřít dohodu se svými matkami a sestrami ve skupině a kdyby do toho měl co mluvit nově vytvořený evropský superdohled, můžeme hádat, komu by takový superdohled stranil: francouzské matce nebo její české dceřince?“ ptá se Šichtařová a dodává, že pokud budou plány zrealizovanány, stane se evropské bankovnictví nedůvěryhodným.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

16:56 Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

EXKLUZIVNĚ Nová kniha premiéra Andreje Babiše má název „Sdílejte, než to zakážou!“ ParlamentníListy.…