Chemička, která excelovala s haváriemi, chce novou výrobnu

11.11.2012 12:23 | Zprávy

Litvínovské chemické závody Unipetrol RPA plánují novou výrobnu polyetylénu PE 3. Záměr nemá od počátku zcela jednoznačnou podporu komunálních politiků. Podnik se totiž v předešlých letech příliš nepředvedl v oblasti bezpečnostních otázek: za některé havárie dokonce platil milionové pokuty.

Chemička, která excelovala s haváriemi, chce novou výrobnu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Norná stěna

Nový záměr podniku je zaměřen na intenzifikaci výroby polyetylénu v Chemparku v Záluží u Litvínova, pro který vznikne ve stávajícím areálu nový výrobní jednotka. Ministerstvo životního prostředí ve svém závěru ze zjišťovacího řízení podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, které proběhlo letos v létě, rozhodlo, že záměr bude komplexně posuzován.

Zohlednilo tak požadavky města Litvínova i Rady Ústeckého kraje, kteří žádali detailnější rozpracování předkládané dokumentace, a to především v otázkách řešení možných havarijních stavů, emisí tuhých znečišťujících látek nebo možné hlukové zátěže. „Rada kraje požadovala provést posouzení záměru podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, neboť oznámení prokázalo, že záměr může mít významné vlivy na životní prostředí,“ potvrdila pro ParlamentníListy.cz mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

V oznámení nebyly podle krajských politiků řešeny havarijní stavy, zejména hlukové zátěže z fléry, která má být nově vybudována a bude - vedle peletizačního stroje - jedním z hlavních zdrojů hluku. „Hluková studie tento stav zcela opomenula. Stav životního prostředí je již zatěžován nad únosnou míru. V oznámení jsou vlivy na životní prostředí a lidské zdraví nevhodně zjemňovány,“ podivuje se Magdalena Hanáčková. I v samotné studii je přiznání, že zejména fléra bude kvůli výškovému umístění spalovací hlavice problematickým zdrojem hluku.

Unipetrol sám klepe na dveře politiků

Nyní v listopadu se chemici snaží přesvědčit komunální politiky, že vše je již zajištěno a nemusejí mít obavy. Zpracovatel dokumentace Josef Tomášek s dvěma manažery skupiny Unipetrol Vladimírem Zemánkem a Pavlem Slámou, zavítali z vlastní iniciativy na poslední jednání litvínovských radních, aby je ubezpečili, že požadavky dotčených orgánů dojdou vypořádání. „Informovali také o zpracování doplňku k dokumentaci pro posuzování vlivů na životní prostředí, která následně projde procesem posuzování,“ doplnila Margita Chalásová z litvínovské radnice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

9:54 Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

Vzniká potichu v rámci velení české armády „soukromá“ tajná služba sloužící náčelníkovi generálního …