Debata v Německu: Lidé milují Daniela Hermana. Češi a sudetští Němci jsou jedno. Mladý Feri je naděje a hvězda. Zeman bohužel vyhraje

30.10.2017 14:04

REPORTÁŽ Okamura na Hradě? Díky uprchlíkům se zatím přestal zabývat Romy. I to zaznělo na diskusi k českým volbám v bavorském Schönsee. Noblesní Schwarzenberg sice končí, ale má zdatného nástupce – Dominika Feriho. Češi budou ještě dlouho vzpomínat na milovaného ministra Hermana. Piráty volili teenageři a huliči marihuany, ANO zas bojácní lidé s nižším vzdělání. Několik desítek přítomných si poslechlo názory česko-německého novináře Jaroslava Šonky. Z německé strany se zúčastnil publicista Hans-Jörg Schmidt a vedoucí redaktor Oberfalz media, zasedající v Česko-bavorském kulturním svazu, Jürgen Herda.

Debata v Německu: Lidé milují Daniela Hermana. Češi a sudetští Němci jsou jedno. Mladý Feri je naděje a hvězda. Zeman bohužel vyhraje
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Jaroslav Šonka

Akce se uskutečnila v rámci česko-bavorských rozhovorů v Schönsee, nedaleko od hranic. Z Plzně je na tyto akce nabízena za poplatek jízdenka do mikrobusu. Vzhledem k naprosto minimálnímu zájmu z české strany však většinou organizovanou hromadnou dopravou nikdo ani neodjede.

Zeman se směje…

Anketa

Znepokojuje vás zdravotní stav prezidenta Zemana?

21%
79%
hlasovalo: 8490 lidí

S politikou špatného svědomí se dá velice těžko dosáhnout srdce voliče, shodli se přítomní  na „téměř frázi“ a ostřílený německý novinář Schmidt dodal: „Je tu někdo, kdo ČSSD jednou dovedl k velkému vítězství. To je Miloš Zeman. Ten musí mít puchýře na rukou, jak si musel mnout ruce z té prohry. Premiér Sobotka všemi prostředky a s velikým důrazem brojil proti prezidentovi, aby Babiš musel odstoupit jako ministr financí. To nebylo příliš chytré. On jej pro hodně lidí učinil mučedníkem. Ten krok ČSSD nebyl v očích voličů ospravedlnitelný. Babiš tvrdí, že by se mohlo být o hodně dál, kdybychom tyto etablované strany, tu zkorumpovanou hromadu odstranili. On jim tak nadával v tom předvolebním boji. A kdo měl takové tiché pochybnosti, tak si řekl – ten Babiš vlastně má pravdu, takže jej budu volit! ČSSD je opravdu hrouda sutin a bude trvat hodně dlouho, než se vzpamatují…,“ a pak chmurně zavěštil: „Babiš by někdy mohl mít absolutní většinu. On chce zavést někdy většinový systém a pak to bude jako v Anglii, buď liber nebo konzervativce…“

Milý noblesní kníže a klenot Okamura

A začala diskuse. Mladík s čepicí obrácenou kšiltem dozadu se zajímal o  Schwarzenberga, co je s ním, zajímá-li se ještě někdo o něj. „Pak považuji toho Japonce za zajímavého, protože vystupuje s rétorikou proti migrantům, a sám je cizinec…“ Jaroslav Šonka mu odpověděl: „Schwarzenberg podpořil svoji stranu, která měla velice chaotický předvolební boj. Schwarzenberg si užívá života a je nezapomenutý.“ Schmidt doplnil: „Je už také starý a lidé vidí, jak v parlamentu usíná. A pak také šišlá a není mu rozumět. Lidé jej mají rádi, přinesl do politiky určitou noblesu, to Česko nutně potřebovalo. Jeho čas ale skončil. A on kandidoval, protože se nudí a celý den sedět někde na zámku. Milují jej mladé ženy a občas jej navštěvují,“ nezapomněl na pikantérii za smíchu přítomných Schmidt. „Přeji mu příjemný podzim, ale v politice už asi nic nového nedokáže.“ A Šonka sarkasticky doplnil: „Jiným klenotem je Tomio Okamura. Není to Japonec, je to čtvrt Japonec. Mluví odporně propagandisticky v perfektní češtině. Má dva bratry a jeden z nich kandidoval za křesťanské demokraty. Nedostal se do Poslanecké sněmovny. Je to docela milý chlapík, kritizuje svého bratra a říká o něm, že má podezření, že je financován z Ruska. Asi proto má už nějaké argumenty, asi něco už slyšel. Byla by  alternativa. Babiš může také s tím Koreo-japonsko-čechem něco vymyslet a Piráti nejsou tak moc zajímaví. Vůbec jsem nepochopil, proč je někdo volí, protože návod na hulení trávy nikdo v Česku nepotřebuje, to tam umí i tak,“ zhodnotil mladou stranu za smíchu přítomných Šonka. Schmidt ještě poznamenal, že: „…kdyby KSČM dostala jenom píď moci, tak by Praha vyšla do ulic. Babiš, že by vedl nějakou loutku jako premiéra – on sám na to má příliš velké sebevědomí a je příliš pyšný.“
 

Putinovy peníze a rasistický Tomio


Jürgen Herda ke společné evropské měně podotkl: „…nepřijde euro a Babiš je nechce.“ A hned pokračoval s migranty: „Jestli je možné být imigračně naladěný, i když nejste Čech? V Holandsku je také někdo s thajskými kořeny velice angažovaný. On je chorobně ctižádostivý a chce něco dotáhnout. Můžete být rasista i vůči vlastním spoluobčanům. Mnohým lidem je to jedno, kdo používá Putinovy peníze pro předvolební boj. Klidně by to mohl být černoch z centrální Afriky.“
„Okamura  není jenom nenávistný vůči migrantům, on je velmi nenávistně naladěn i vůči Romům,“ poznamenal Schmidt. „A ti skutečně od roku 2015 mají velké štěstí, že jsou jenom migranti, na které se ta nenávist soustředí. Romové jsou tedy teď v klidu a budiž jim přáno, aby to tak ještě dlouho zůstalo. Okamura není lehce xenofobní. AfD je skutečně demokratický svaz ve srovnání tady s tím spolkem. On používá slovník a formulace, které známe od nacionálních socialistů. A euro by také nezavedl.“

Nenáviděná komunistka Semelová a milovaný lidovec Herman

Diskutující žena uvedla: „Za humorné považuji, že Petr Bystroň z AfD je imigrant z Česka. Jinak mám dojem, že Češi s Babišem volili osobnost, která jim něco slíbila. V Německu volili AfD jako protest a nelze čekat, že by měla stejné úspěchy. Je mnoho voličů, kteří nejsou přesvědčeni o obsahu programu AfD, ale volili je z protestu.“ Poměrně zkratkovitě posoudil české volby Schmidt: „Bylo internetové hlasování mladých, 16 až 18letých, a u nich to vyhráli Piráti. Mladí prostě volili Piráty a staří, bělovlasí ANO.“ „Je dobré, že starokomunisté byli rozpůleni,“ pochvaloval si Šonka a pokračoval: „I oni volili ANO. Byl s nimi vždycky problém a známe to i z Německa, potencionál z levé strany je nulový. A nebyla zvolena velká komunistická bojovnice, která bojovala proti všem a za totalitní odmítání sudetských Němců a jejich pokusy o usmíření. Vystupovala poměrně ošklivě. Jedná se o Martu Semelovou.“
Otázka jednoho z organizátorů akce zněla následovně: „Jeden z těch, který toho hodně udělal pro česko-bavorskou spolupráci byl ministr kultury Daniel Herman. On už také nebude v parlamentu. Je to indicie k tomu, že tyto vztahy mají nějakou značku nebo jde o vnitropolitický problém?“
Šonka v odpovědi řekl, že Babiš je oportunista. „Může dopoledne říci něco jiného než odpoledne a sám si odporovat. Principiálně nebude nic provádět. Nikdy se nevyjádřil proti česko-německé spolupráci, protože tady má své aktivity a zájmy a sám by si uřízl pod sebou větev. Co se týče Daniela Hermana, ten se bude moci pohybovat mnohem svobodněji. Lidé jej milují, nejen sudetští Němci. Češi a sudetští Němci jsou geneticky jedno a totéž. Hodně Čechů si počeštilo německá jména, je hodně sudetských Němců, kteří se jmenují česky, třeba Slezak, jeden z největších bojovníků Posselta.“

Inteligenti, kavárníci – a zkratky

Rozdělení na volby na venkově a ve městech – to bylo téma dalšího dotazu večerního diskusního pořadu. „V USA nepovažuje přes 50 procent lidí demokracii za důležitou. V Německu 19 a ve Francii 30. Při volbách hraje úlohu i vzdělání….“ Schmidt reagoval slovy, že inteligentní lidé volí opravdové strany. „Mladí nevolí komunisty, to je jasné. Voliči ANO na základě svého nižšího vzdělání se spoléhají spíše na nějakého vůdce, zachránce, kterým jim řekne, kudy povede cesta!
Jaroslav Šonka přítomným osvětlil, že existuje pojem takzvané pražské kavárny, „…to utvářeli někteří – Miloš Zeman a předtím Václav Klaus. Pražská kavárna to je nemocná měšťanská skupina lidí, kteří nic nechápou, a Miloš Zeman dělá své velké zájezdy na venkov a tam je o hodně populárnější než u pražské kavárny nebo třeba v plzeňské nebo brněnské kavárně. Je tam takové české označení – MČČ – malý český člověk. A já jsem utvořil pojem MČT – malý český Trump. Doufám, že si to prezident ode mne přečetl. Je taková anekdota, že Zeman gratuloval Trumpovi jako první z Evropy a také mu připsal, že je takový malý český Trump,“ uvedl za bouřlivého dlouhotrvajícího smíchu Jaroslav Šonka. „Pořád ještě nedostal termín schůzky v Bílém domě,“ trefil se ještě jednou do prezidenta Zemana.

Bláznivá Marksová a ctižádostivý Babiš

Schmidt pak uvedl: „Všiml jsem si, že není velký rozdíl mezi městy a venkovem. Musíme respektovat vůli voličů. Je vtipné, že Babiš slibuje učitelům a důchodcům, ale jako ministr financí, tak tam peníze nebyly. To požadovali tenkrát sociální demokraté. Ministryni Marksovou považoval za blázna, co má za požadavky. Teď už je to něco jiného. To bylo tehdy. Vstříc světlým zítřkům!“
„Lidé neví, co je za Babišem, ale ani před ním – vzhledem k jeho stíhání,“ byl položen další dotaz. Odpovědi se opět chytil Jaroslav Šonka: „OLAF je jen mechanismus, on neposílá do vězení. Je to institut pro vyšetřování korupce. I V Bruselu měl OLAF problémy a jeho šéf musel odstoupit.Jeho úkolem je jen říci – je to po právu, nebo to byl podvod. Je velmi pravděpodobné, že to nebude považováno za správné, ale nepotáhne to za sebou soudní kroky. To je to, že Miloš se snaží zdůraznit, že procesy trvají tři až pět let. Co se týká StB, Babiš byl tak ctižádostivý, že se chtěl očistit, a sám podal žalobu proti tomu, že byl veden v seznamu spolupracovníků. Ale to si skutečně sáhl do záchodu. Ale Čechy to opravdu, skutečně nezajímá. Estébácká minulost je prostě daleko.“

Vlasatá hvězda z topky a peníze z Moskvy

Ovlivňování voleb v sociálních médiích, například fakeové zprávy, je to téma? To byl další dotaz z auditoria. A opět Šonka: „V určitých severočeských obcích si bylo možné zakoupit hlas za dvě piva nebo za sto korun. Facebook do toho není zahrnut.“ Schmidt na to: „Mladý Dominik Ferri, nositel naděje nejen topky, velká hvězda na Facebooku, je velice vtipný mladík a asi něco dokáže. Rozhádanost občanského tábora svědčí Babišovi. Hodně peněz teče skrytě, třeba i z Moskvy. Zeman nevyhrál volby jen pro modré oči, určitě tam byly nějaké finanční prostředky. Tam je třeba se dotazovat, ale nikdo se neptá. A Babišovo plátky, ty nedělají vůbec nic, aby se Zemana dotázaly. Oni Zemana potřebují, protože Babiše jmenoval; a Babiš prezidentovi nic neprovede tím, že ze svého tábora nepostaví protikandidáta. To je taková kumulace. Je to smutné, ale buďme upřímní, také v Německu to na vnitrostranických půdách není jiné.“
Moderátor, bavorský „rozhlasák“ Viewegh poznamenal: „U nás se diskuse na internetu moderuje, aby se zabránilo nenávistným příspěvkům. Ve velkých českých zpravodajských portálech se nic nemoderuje, tam je komplet celá nenávist a sklony k urážení a k rasismu se objevují v komentářích.“

Koho na Hradě?

Poté se v diskusi místní ptali, zda je možné, aby opět v prezidentských volbách vyhrál Miloš Zeman. „Je důležité, aby Jiří Drahoš a zbohatlý hudebník Michal Horáček se dohodli navzájem na vzájemné podpoře při druhém kole,“ vysvětlil antizemanovskou teorii Jaroslav Šonka. „Je nebezpečí, že Okamura ucítí vítr do plachet a bude ten, kdo to EU natře. A on by pak byl číslo dva. A volba prezidenta mezi Okamurou a Zemanem, to by bylo bolestivé. Nejsem si jistý, že by Zeman vyhrál proti Okamurovi.“ „K té přímé volbě říkal Václav Klaus, že je to největší nesmysl, co se dá uskutečnit,“ vzpomněl bývalého expremiéra a exprezidenta Schmidt. „V přímé volbě je možný kdekdo, tam kdyby byl Karel Gott zdravější, určitě by mohl kandidovat. Problém je, že Zeman to vyhraje – lidé jej považují za skvělého, je jeden z nás, hodně pije a jí pořádně a brání nás proti všemu, co je zvenčí. A ať pokračuje. Jestli to ještě zdravotně vydrží, to je další otázka. Je hodně ‚načatý‘, ale mám opravdu trochu strach, co se týče Okamury, kdyby kandidoval. Náš spolkový prezident je takový ‚pozdravpánbůh‘. V Česku také nemá větší slovo, ale je to morální instance. A ke Klausovi, ať už byl jakýkoliv, tak byl důstojným nástupcem Havla. Zeman také měl světlé okamžiky. Nastoupil a nechal na Hradě opět vztyčit evropskou vlajku. Ale pak už toho moc nebylo. Pro Čechy je tato funkce státního prezidenta důležitá,“ uvedl novinář Schmidt, chlubící se solidní znalostí českého prostředí.

Informovat? Informovat!

Pak se ozvala připomínka nespokojeného místního přítomného: „Co se podávaly zprávy o CSU/CDU, to bylo velice nakloněné. Pak jsem byl na AfD, kde bylo téma budoucnost sedláckého zemědělství. Bylo tam hodně lidí, úplně neutrální přednáška. Tisk byl pozván, i na jiné akce, ale tisk tam prostě nechodí. Byla to akce ve Schwandorfu. Myslím, že občan, čtenář, má právo, aby se dozvěděl o takovýchto akcích. Byla to největší akce AfD v Horní Falci. Ptal jsem se, proč se to nevydalo, a nedostal jsem odpověď,“ posteskl si postarší muž. Herda se snažil vysvětlit, že při diskusích byl jediný kandidát AfD, který nepřišel. „Někteří nechtějí dát své číslo, nechtějí komunikovat. Je to jejich strategie, vydávat se jako oběť médií.“ A Schmidt doplnil: „Demokratické strany chtějí v médiích vyostřit svůj profil, chtějí se demokraticky vypořádat s AfD. S přiznáním vlastních chyb.“

AfD (prý) zas zmizí…

„Lidé jsou nakloněni k tomu rozvíjet spiklenecké teorie,“ konstatoval pesimisticky Šonka. „Když spolková kancléřka řekla, že předvolební boj vedla úplně stejně, tak se neponaučila. V její straně to bublá.“ Herda pak okomentoval německý parlament: „Když se podívám, jakou mateřskou školku máme v Bundestagu, že nechtějí sedět vedle AfD, to je směšné. Ještě zdaleka jsme nevzali na vědomí, že jsou zjevně součástí této společnosti. Já to pozoruji zpovzdálí a Češi se tím baví. A jsou nádherné komentáře, jak my v Německu zacházíme s Afd. To Češi vůbec nechápou a vůbec tomu nerozumí. Ne, že by jim drželi palce, to vůbec. Nejsou všichni Václavové Klausové. Musíme to jako novináři akceptovat. Volič to tak chtěl. Nemůžeme připsat, že ten pravicově populistický nebo levicově populistický je nemožný. My ani nevíme, jestli je napravo nebo nalevo. A vadí mi to slovo populistický – já to nepoužívám. Odmítám. Je to populismus, když někdo chce chránit vnější hranice EU? Tak to nevidím.“ Nesmíme se prý nechat oslnit pražskými poměry, Praha není Česko. I v hospodě na Moravě se rozhoduje o prezidentovi. „Adolf byl ale také v roce 1933 zvolen,“ zaznělo z publika. „Ale byla to demokratická cesta, kudy se Adolf Hitler dostal k moci,“ dodal výstražně komentátor a uzavřel  diskusi: „ AfD nemá ke všem tématům smysluplné odpovědi. Myslím si, že se sama buď odčaruje, ale těm tradičním stranám zase chybí fantazie.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

4:44 Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

V diskusi plzeňských občanů s předsedkyní KSČM a koalice STAČILO! Kateřinou Konečnou projevil obavy …