Děti Romů z Anglie: Vracejí se a neumějí číst, děsí se v Mostu. Ve třídě sedí s asistenty

18.03.2019 4:44 | Zprávy

„Máme dávat puberťáky ke druháčkům?“ Někteří Romové se z Anglie vracejí s dětmi, které je těžké zařadit do správného ročníku základní školy. Negramotnost žáků řeší ale ředitelé i u rodin, které migrují v rámci republiky. „Neposílají děti do školy. Utíkají před svými problémy…“ Své o tom vědí zejména v Mostě, kde řeší dlouhodobě potíže s lidmi na sociálních dávkách, kteří se často stěhují. Podle ministerstva v ničem potíž není.

Děti Romů z Anglie: Vracejí se a neumějí číst, děsí se v Mostu. Ve třídě sedí s asistenty
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

Každá rodina, která se nově přistěhuje, neřeší jen bydlení a finanční zajištění, ale také povinnou docházku dětí do školy. Masivní migrace nejen z jiných států, ale i v rámci republiky – například kvůli bezdoplatkovým zónám, citelně zasahuje zejména základní školy, které musejí zápis nových žáků řešit mnohokrát v rámci již probíhajícího školního roku. Situace bývá o to horší, že jde mnohdy o rodiny s negramotnými dětmi, jejichž vzdělávání zaostalo. Je těžké je zařadit do správného ročníku, aniž nevybočují věkem. Nesnáze jsou především se školáky vracejícími se z Anglie.

Třináctiletý puberťák mezi osmileté holčičky?

„Zažila jsem u nás největší vlnu před dvěma lety, kdy se sem někteří vraceli z Anglie, odkud je po oznámení Brexitu vystěhovávali. Šlo o rodiny i celé klany, které přicházely prakticky každým dnem. Problém byl, že tyto děti neuměly vůbec nic. Nejenže neuměly česky, protože se narodily už v Anglii, ale byly celkově negramotné. Ve Velké Británii do školy nedocházely, maximálně do jakýchsi kostelních, církevních škol, kde se příliš nenaučily,“ popsala ředitelka 7. základní školy v Mostě Libuše Hrdinová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem z agentu…