V rozhovoru pro noviny Basler Zeitung Tibi rozsáhle hovořil (ZDE) o problematice islámu v Evropě, o současné imigrační politice Angely Merkelové a vůbec o vztahu německé společnosti k této otázce.
Německá společnost má podle profesora Tibiho tendence k polarizaci čili ke dvěma názorovým extrémům. Jedna část společnosti podléhá nyní euforii k cizímu a druhá naopak nepřátelství k cizímu. Nezná zlatý střed. „To neříkám jenom já. Vysledovali to i dva německo-židovští filosofové. Helmuth Plessner napsal, že Němci opakovaně podléhají ‚kouzlu extrémních pohledů na svět‘. Theodor D. Adorno psal o německé nemoci, kterou pojmenoval jako ‚patos absolutního‘.“
Tibi také naznačil, že způsob, jakým vzniklo sjednocené Německo, nebyl ve srovnání se zeměmi jako Anglie nebo Francie normální. Důsledkem je, že Němci mají už od 19. století problém s národní identitou. Hitler byl součástí německého problému či „zvláštní cesty“ (Sonderweg), ale rozhodně nebyl podle Bassama Tibiho nějakou náhodou. A „zvláštní cestou“ je podle něj také dnešní uprchlická otázka v Německu. Přijetí 1,5 milionu lidí a odmítání Merkelové stanovit dokonce horní limit je podle jeho názoru opět německá zvláštní cesta, která nedokáže v Německu ustavit „normálnost“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Doporučujeme , islám , Německo , Sýrie , uprchlíci , migrační krize , Veronika Sušová-Salminen , Tibi
autor: Veronika Sušová-Salminen
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem z agentu…