České kraje, které se nacházejí na hranicích Rakouska a Německa, se dle dat, které mají k dispozici, nacházejí v těžké situaci kvůli tzv. pendlerům.
Jde o Čechy, kteří jezdí pracovat do zahraničí a vláda jim dlouho umožňovala i přes rozšiřující se epidemii koronaviru do práce v Rakousku či Německu jezdit.
Až po dlouhé kritice a tlaku rozhodla, že lidé sice mohou nadále do práce v zahraničí jet, ale musí se tam ubytovat a po návratu domů zůstat ve čtrnáctidenní karanténě. Pendleři si na to stěžují a tvrdí, že je vláda a kraje hází přes palubu a brání jim živit rodiny.
Jenže se ukazuje, že právě pendleři ve velké míře do příhraničních krajů nákazu zatáhli. Nově se podle našich zjištění jedná i o nákazu přenesenou přes rodinné příslušníky na seniory v pečovatelském domě v Českém Krumlově.
Informace, že v domě sociálních služeb Sovy v Českém Krumlově bylo pozitivně testováno na koronavirus deset osob včetně sedmi klientů-seniorů, tedy nejrizikovější skupiny, se v médiích objevila už ve středu večer.
Pátrání naši redakci dovedlo ke zjištění, že senioři v krumlovském pečovatelském domě se nakazili právě kvůli pendlerům, které vláda zprvu odmítla omezit.
VIDEO: Navzdory karanténě šmejdi navštěvují seniory v domech, do hodiny od telefonátu jsou u nich
„Tohle je obrovský průšvih. Je tam hodně lidí ve věku osmdesát devadesát let, to je vůbec nejohroženější skupina obyvatel, nemohli se nijak bránit, jsou odkázáni na péči ošetřovatelek a na to mohou i doplatit,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz pod příslibem anonymity důvěryhodný zdroj redakce z jihu Čech.
Jak konkrétně k tomu došlo? I to se nám podařilo vypátrat. „Do toho domova to přišlo přes jednu pečovatelku. Její syn byl pravidelně v kontaktu s člověkem, pendlerem, který si nákazu přivezl z Německa. A ta zaměstnankyně nakazila těch sedm seniorů a další zaměstnance.
Vadilo by vám, kdybyste kvůli koronaviru nemohli v létě cestovat do zahraničí?Anketa
Možnost pendlerů dál jezdit za hranice způsobila a způsobí obrovské důsledky. Je to jako děravý cedník, skrze který do České republiky teče nákaza, a případ Českého Krumlova může skončit tragicky jen kvůli tomu, že se někteří lidé odmítli chovat ohleduplně a rozšířili nákazu v konečném důsledku až na naše nejstarší a nejohroženější, kteří se tomu ani nemohli bránit,” řekl nám dále zdroj.
Vláda byla k pendlerům dlouho velmi vstřícná a benevolentní. Poslední zpřísnění a de facto zákaz návratu bez karantény přišel až na základě dlouhého naléhání dotčených krajů, které mají k dispozici čísla a fakta, odkud nákaza přišla. Jde o tzv. trasování, kdy je možné vypátrat, kdo se od koho nakazil a kde se tito lidé pohybují.
Teď už pendleři běžně jezdit nemohou. Pokud se rozhodnou i nadále do Německa, Rakouska či jinam za prací odjet, nesmí se buď vrátit a musí si v místě zajistit ubytování, anebo v případě návratu zůstat dva týdny v přísné karanténě.
Pendleři to vnímají téměř jako perzekuci a potlačování lidských práv, alespoň soudě z vyjádření některých jejich zástupců. Přitom minimálně statisíce, ne-li miliony lidí v republice pracovat nemohou a jsou také bez příjmů, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy. Další vývoj situace budou ParlamentníListy.cz i nadále sledovat.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.