Známý publicista otevřel besedu zamyšlením nad současnou situací ve světě, kde některé skutečnosti podle jeho názoru deformují ve veřejném prostoru velmoci pomocí různých médií. „Dříve za Stalina, v těch ‚dřevních‘ dobách, probíhala manipulace poněkud jinak. Vytvořil se příběh, který se pak pustil do éteru. Třeba, že žárovku nevymyslel Edison, ale Jabločkov, a tak že to bylo se všemi důležitými vynálezy, které Západ okopíroval z Ruska či Sovětského svazu. Dnes už to neplatí, je to daleko rafinovanější. Ti tzv. trollové zaplňují internetové sítě různými informacemi, kdy nemají za úkol vyvrátit nějakou skutečnost, ale zpochybnit naprosto všechno. Vnášejí zmatek do veřejného prostoru a o to je pak těžší se vůbec v něčem vyznat. Lidé by si pak museli vyhledat několik různých zdrojů, srovnávat a vyhodnotit si určité informace. Na to ale dnes nemá nikdo čas, a právě s tím se kalkuluje. Veřejnost pak přestává všemu věřit a také díky šíření strachu nachází různé jednoduché recepty na složité situace. Což se samozřejmě odráží v politice,“ konstatoval Karel Hvížďala. Právě za této atmosféry se podle jeho dalších slov zrodil Brexit a Trump se dostal do Bílého domu. „Řadu let Donald Trump účinkoval ve své televizní reality show, kde formou zábavného pořadu přijímal uchazeče do svých společností. Tam si z nich často dělal legraci, někdy je i dost tvrdě napadal a urážel. A právě zde se naučil ten způsob komunikace, který jsme pak viděli v prezidentské kampani. On udělal vlastně ze životní reality reality show. Přitom mu nikdo ze začátku nevěřil a republikáni si mysleli, že vypadne hned v primárkách. Ten nový způsob vedení kampaní má ale ve světě úspěch a zanedlouho uvidíme, jak s ním třeba uspěje Norbert Hofer v Rakousku. Ten sice používá jiný slovník než Trump, protože jsme v Evropě přece jen sofistikovanější, avšak jeho politika je také založená na jednoduchých řešeních, xenofobii a strachu z neznámého,“ upřesnil ještě.
Zeď mezi Mexikem a USA prý nebude
Špičkový český novinář pak ocenil Trumpa za to, že se mu podařilo prý něco zcela unikátního v historii USA, a to zapojit do své kampaně lidi, kteří se doposud o politiku moc nestarali. „On oslovil dosud loajální ‚bílé límečky‘ (techniky, úředníky) z malých měst, kteří se cítili být ohroženi přílivem laciné pracovní síly zvláště z Mexika. Trump začal s nimi mluvil stejně, jak na to byli zvyklí z každodenního života, a nastínil jim i velice srozumitelná řešení. Nyní se však ukazuje, že mu nedělá vůbec problém od těch svých slibů a prohlášení odstupovat. Jako třeba, když v minulých dnech už tolik nezpochybňoval teorie globálního oteplování. A tak to zřejmě bude se vším i s tou zdí mezi Mexikem a Spojenými státy. Předně se na ni nenajdou peníze, a navíc celá Florida už léta profituje právě z levné práce Mexičanů,“ vysvětloval Hvížďala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán