Kontrolovat BIS? Kdo je hodný a zlý, nemohou určovat lidé, namítá Benda

30.04.2012 18:46 | Zprávy
autor: Pavel Kozdera

Frustrace ze současného stavu veřejného života stála za zrodem iniciativy 'Vraťte nám stát', v níž se sloučilo 23 - za normálních okolností neslučitelných - občanských sdružení. Podle jejich představitelů se „vládnoucí kasta“ zabetonovala zákony a hájí své pozice údajnými demokratickými principy. Iniciativa požaduje vznik parlamentní vyšetřovací komise, která by prověřila činnost Bezpečnostní informační služby (BIS).

Kontrolovat BIS? Kdo je hodný a zlý, nemohou určovat lidé, namítá Benda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Marek Benda

Zveřejněné nahrávky lobbisty Romana Janouška kromě dokladu o nadměrném vlivu byznysu na politiku mají jeden velmi podstatný přesah. Podle politologů v plné nahotě ukázaly na slabost demokracie a zacyklení mafiánských struktur, které pronikly do institucí státu. Pro tento spor klíčová otázka, zda expremiér Mirek Topolánek (ODS) věděl o činnosti Janouška, je do jisté míry zodpovězena neochotou Topolánka dostavit se na jednání komise BIS a tvrzením Jiřího Langa, že informaci předal, což Topolánek samozřejmě popírá. 

Iniciativa 'Vraťte nám stát' pod tíhou událostí podledních týdnů požaduje vznik parlamentní vyšetřovací komise složené z neposlanců (zástupců protikorupčních iniciativ, zástupců akademické obce, duchovních, bývalých politických vězňů a dalších důvěryhodných osobností), kteří by se po absolvování prověrky Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mohli seznámit s tajnými dokumenty BIS týkajícími se aktivit lobbistů, kmotrů a mafiánů a jejich napojení na politiky a další veřejné činitele.

Iniciativa následně hodlá zajistit vyvození odpovědnosti - včetně té trestní - vůči všem aktérům. A konečně navrhuje prosadit návrhy zákonů, které zabrání opětovnému vzniku mocenského monopolu. Sociolog Ivan Gabal na tiskové konferenci připustil, že inspiraci v tomto kroku našli v USA, kdy podobným způsobem byla vytvořena komise pro vyšetření aféry Watergate.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Posselt se za vaše peníze smál Babišovi a „tzv. motoristům“

10:00 Posselt se za vaše peníze smál Babišovi a „tzv. motoristům“

Nezisková organizace Post Bellum ve svém magazínu Paměť národa uveřejnila rozhovor s vůdcem sudetský…