Sociální demokrat Osvald pohovořil na začátku setkání s europoslancem Teličkou k médiím: „Většina informací jsou informace jednostranné a zjednodušené. Pamatuji dobu po revoluci, kdy běžela Svobodná Evropa a tam četli z denního tisku. Dnes jsou informace vesměs stejné, noviny se od sebe neliší. To je jeden názor, který je předáván – a poslouchám většinou tzv. komentář o tom, co si mám myslet, a ne že bych slyšel argumenty, které si sám porovnám. A to nahrává tomu populismu, protože my jako český národ jsme zvyklí na Rudé právo, které nám dávalo nějakou demagogii. Pak jsme přišli večer domů, pustili si všichni Hlas Ameriky a pak šli do hospody a celý týden si o tom povídali a přemýšleli o všech těch názorech, co tam slyšeli. Dnes toto nemáte. Většina lidí sedí s informacemi a vstřebávají se informace. A tam je prostor pro populisty, že ti lidé hledají nějaký alternativní názor, protože ten mainstream se jim úplně nezdá. A něco jiného je otázka, zda je toto relevantní, nebo ne. Jedině pravdou se dá bojovat proti populismu.“
Na cestě k novému evropskému člověku
Dotaz mladého muže, studenta, překvapil řadu přítomných: „Nevyřešila by to všechno federalizace Evropy? Většina lidí není schopna vytvořit jednotnou evropskou identitu, i když technicky je to možné. Chybí pokračovatelé těch evropských zakladatelů,“ posteskl si. „Elita by měla utvářet tu masu,“ burcoval.
Telička zareagoval slovy: „Federalizace je dost zdiskreditovaná záležitost, když některé problémy nejsme schopni řešit na mezivládní úrovni. Nejsem federalista. Abychom předali další díl suverenity nebo delegovali kompetence – ano, jsem pro. To, že dáme větší kontrolu na hraniční přechody, nu dobrá, ale víme, že když budeme chtít kdekoliv překročit hranici, tak ji překročíme a pomalu na nikoho nenarazíme. Taková je realita. Za starého režimu tam bylo 35 000 profesionálních vojáků, záklaďáci, ostnaté dráty, elektrika, a stejně lidé přešli.“
„Mohu fungovat vůči bezpečnostním rizikům jenom na základě spolupráce zpravodajských služeb? Jsou otázky, ať se nám to líbí, nebo ne, které budeme muset řešit na evropské úrovni a takříkajíc pozbudeme suverenitu právní, ale ve skutečnosti my ji nabudeme, protože bude bezpečnost vyšší. Řadu problémů bychom chtěli řešit na národní bázi.“
K právním normám rezolutně řekl: „Zabralo to, splnili jsme ten cíl? Když ne, zrušit! Proč má taková právní norma vůbec existovat?“ pronesl europoslanec tvrdě. A k evropské identitě Telička dodal: „V době, kdy jsou antipatie, emoce, tak budovat evropskou identitu není cesta. Musí to být, že to něco přineslo – vnitřní trh, euro, Schengen, studentům Erasmus, výzkumníkům možnost sdružovat špičkové univerzity. Prostě znovu něco přinést.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala