Starý Klaus: Česku už nevládne Sobotka, ale Juncker. Od začátku jsem byl proti vstupu do EU

13.06.2017 13:21 | Zprávy

REPORTÁŽ „Největšími bojovníky proti globálnímu oteplování se stali draví byznysmeni, kteří v tom vidí příležitost, jak zbohatnout na různých formách dotací. To je ta Babišova žlutá řepka nebo solární panely. Je to opravdu deprimující, když jezdíte po Německu nebo Rakousku a všude vidíte jen samé obří vrtule,“ konstatoval bývalý český prezident Václav Klaus v ostravském Knihcentru, kde přijel představit svoji novou publikaci s názvem Zničí nás klima, nebo boj s klimatem?, ve které se opět zásadně staví proti názoru, že lidstvo celosvětově ohrožuje rostoucí zvýšená teplota ovzduší. Jak to ale u naší někdejší hlavy státu běžně bývá, přišly v diskuzi na přetřes i jeho názory na Evropskou unii, kuponovou privatizaci či rozdělení Československa.

Starý Klaus: Česku už nevládne Sobotka, ale Juncker. Od začátku jsem byl proti vstupu do EU
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Václav Klaus v Ostravě

Hned v úvodu argumentoval známý český ekonom a zakladatel ODS faktem, že za celé poslední století vzrostla teplota ovzduší jen o 0,7 stupně, což je podle jeho názoru zcela zanedbatelnou záležitostí. „V období let 1998 až 2015 teplota nestoupla vůbec, a to byl jistě dost zničující úder všem klimatologům, kteří hlásají poplašné zprávy. Proto se už ani dnes nehovoří o globálním oteplování jako před desíti lety, ale už jen o klimatických změnách. Samozřejmě člověk svojí činností ovlivňuje teplotu ovzduší, ale jedná se pouze o několik desetin stupně a není to žádná katastrofa,“ uvedl v úvodu besedy Václav Klaus.

Podle něj má ekonomie s klimatologií pár společných prvků, jako jsou například podobné typy výpočetních modelů pro předpokládaný budoucí vývoj, nicméně názory klimatologů dnes výrazně ovlivňují ekonomiku většiny států, kdy vlády investují miliardy do podpory obnovitelných zdrojů, jako jsou sluneční, větrná a vodní energie.

„Byznysmeni velmi rychle pochopili, jak vydělat na této filosofii, tedy, jak získat co nejvíce dotací a daňových úlev, a proto jsou dnes z nich takoví zapálení bojovníci proti změnám klimatu a stále tlačí to téma před sebou. To je Babišova žlutá řepka, samé solární panely anebo v Německu a Rakousku větrné elektrárny. Tam projíždíte hezkou krajinou fůru kilometrů a je to samá obří vrtule, což je mnohdy deprimující pohled. Z podobného důvodu se tohoto populisticky vděčného tématu chytili i někteří politikové. Přitom o oteplování klimatu se hovořilo jako o varující skutečnosti už v 19. století. Ale například v 70. letech minulého století existovaly i opačné studie, o globálním ochlazování,“ doplnil ještě český ekonomický reformátor.   

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…