Švýcarsko zamítlo Pitrovu žádost o azyl

27.10.2011 20:58

Švýcarský Federální úřad pro migraci zamítl žádost uprchlého podnikatele Tomáše Pitra o azyl, informovala ve čtvrtek Česká televize. Pitr se proti rozhodnutí úřadu může odvolat. Podle jeho advokáta Jana Křivánka se azylové řízení může protáhnout ještě na několik měsíců. Pitr svou žádost odůvodnil obavou o život a podjatostí české justice.

Švýcarsko zamítlo Pitrovu žádost o azyl
Foto: red
Popisek: Podnikatel Tomáš Pitr

Za daňové delikty z roku 1994 poslal vrchní soud Pitra v roce 2006 na pět let do vězení. Podnikatel byl loni v červenci zadržen ve švýcarském Svatém Mořici, od té doby je ve vazbě. "Pan Pitr nemá status uprchlíka a jeho žádost o azyl byla zamítnuta. Ale proti tomuto rozhodnutí se může do 30 dnů odvolat k soudu," řekl ČT mluvčí švýcarského Federálního úřadu pro migraci Joachim Gross.

Ministerstvo spravedlnosti zatím žádnou oficiální informaci o rozhodnutí švýcarského úřadu nemá. "My samozřejmě počkáme, až ve Švýcarsku bude zcela ukončeno azylové řízení a pak budeme žádat, aby bylo naplněno extradiční řízení," řekl ČT ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Pitr zůstane ještě dny až týdny ve Švýcarsku

U pražského městského soudu ve čtvrtek výslechem znalců pokračovalo jednání o návrhu na obnovu řízení v Pitrově případu. Advokát Jan Křivánek se k řízení o azylu nechtěl blíže vyjadřovat s tím, že nedisponuje potřebnými informacemi, protože věcí se zabývají švýcarští právníci. Podle něj je azylové řízení trojstupňové, v případě zamítnutí žádosti je tedy možný ještě dvojí soudní přezkum. "Nemohu odhadovat, kdy řízení skončí, ale rozhodně to nebude v řádech dnů či týdnů," podotkl Křivánek.

"Bude-li rozhodnuto o obnově, tak nebude dán základ žádosti České republiky o to, aby byl Tomáš Pitr dodán k výkonu trestu, protože nebude mít uložený žádný trest," dodal.

V kauze daňových deliktů obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát. Státu způsobili škodu asi 51 milionů korun. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

Proces se vrátil zpátky před městský soud kvůli stížnosti pro porušení zákona, kterou podala k Nejvyššímu soudu ve prospěch odsouzených bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, aby mohli předložit nové důkazy.

Soudy v minulosti řešily také další Pitrovu činnost. V souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny dostal loni v dubnu souhrnný šestiletý trest vězení, o němž pravomocně rozhodl Vrchní soud v Praze.


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

13:22 To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

Ministr vnitra Vít Rakušan neříká české veřejnosti pravdu o migračním paktu. Tvrdí to už i koaliční …