To s Čechem praští. Máslo, mléko, brambory: FOTO a ceny z Německa

14.02.2022 4:44 | Reportáž
autor: Václav Fiala

Člověk je v sousedním Bavorsku jako v Jiříkově vidění. Při návštěvě obchodů a zvláště pak supermarketů žasnete, jaké jsou ceny za potraviny: stejné či nižší než u nás. Pro nás šokující, protože koupěschopnost Němců je někde zcela jinde než u nás. ParlamentníListy.cz přinášejí zprávu o cenách v supermarketech ve městě Passau (Pasov) hraničícím s Rakouskem a další poznatky z nákupu. Historické město na Dunaji je od českých hranic vzdáleno zhruba 60 kilometrů.

To s Čechem praští. Máslo, mléko, brambory: FOTO a ceny z Německa
Foto: Václav Fiala
Popisek: Dvoukilové balení brambor v Německu lehce nad 30 Kč

První obchod byl řetězec EDEKA. Ten je oproti jiným o něco málo dražší než jiné, navíc ten „náš“ byl v samém centru města. Samozřejmostí bylo nasazení roušek. Nebyl jediný, kdo ji neměl, a všichni správně nasazenou – styl „nosál“ se v Bavorsku i Spolkové republice Německo prostě netoleruje. Ceny šokují na každém kroku. Máslo z bavorských alp je v akci za pětatřicet, jiná značka za čtyřicet. Žádné rozmražené a opět zmražené.

Určitě za povšimnutí stojí kvalita zeleniny a pochopitelně brambor. I Bavorsko je „bramborářská země“, ostatně v současné době naší potravinové nesoběstačnosti je dováží i k nám. Brambory stojí v marketu kolem 12 až 18 korun za kilo. „Jsou moc pěkné a dobré,“ konstatuje spokojeně důchodkyně Helda, která si je dává do košíku, jenž by uvezl malé slůně. Zkouším se domluvit a vysvětlit situaci, že u nás tak kvalitní brambory vesměs nemáme, v marketech jsou s flíčky, poškozené, takže jak kolegyně říká, pomalu polovinu vyhodí. Nechápe, proč to tedy kupujeme. Podle bramborářů je to tím, že se na brambory svítí, neustále se perou a stříkají vodou, což samozřejmě nese své „negativní ovoce“.

Podrobná fotogalerie z nákupu:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Posselt se za vaše peníze smál Babišovi a „tzv. motoristům“

10:00 Posselt se za vaše peníze smál Babišovi a „tzv. motoristům“

Nezisková organizace Post Bellum ve svém magazínu Paměť národa uveřejnila rozhovor s vůdcem sudetský…