To s Čechem praští. Máslo, mléko, brambory: FOTO a ceny z Německa

14.02.2022 4:44 | Reportáž
autor: Václav Fiala

Člověk je v sousedním Bavorsku jako v Jiříkově vidění. Při návštěvě obchodů a zvláště pak supermarketů žasnete, jaké jsou ceny za potraviny: stejné či nižší než u nás. Pro nás šokující, protože koupěschopnost Němců je někde zcela jinde než u nás. ParlamentníListy.cz přinášejí zprávu o cenách v supermarketech ve městě Passau (Pasov) hraničícím s Rakouskem a další poznatky z nákupu. Historické město na Dunaji je od českých hranic vzdáleno zhruba 60 kilometrů.

To s Čechem praští. Máslo, mléko, brambory: FOTO a ceny z Německa
Foto: Václav Fiala
Popisek: Dvoukilové balení brambor v Německu lehce nad 30 Kč

První obchod byl řetězec EDEKA. Ten je oproti jiným o něco málo dražší než jiné, navíc ten „náš“ byl v samém centru města. Samozřejmostí bylo nasazení roušek. Nebyl jediný, kdo ji neměl, a všichni správně nasazenou – styl „nosál“ se v Bavorsku i Spolkové republice Německo prostě netoleruje. Ceny šokují na každém kroku. Máslo z bavorských alp je v akci za pětatřicet, jiná značka za čtyřicet. Žádné rozmražené a opět zmražené.

Určitě za povšimnutí stojí kvalita zeleniny a pochopitelně brambor. I Bavorsko je „bramborářská země“, ostatně v současné době naší potravinové nesoběstačnosti je dováží i k nám. Brambory stojí v marketu kolem 12 až 18 korun za kilo. „Jsou moc pěkné a dobré,“ konstatuje spokojeně důchodkyně Helda, která si je dává do košíku, jenž by uvezl malé slůně. Zkouším se domluvit a vysvětlit situaci, že u nás tak kvalitní brambory vesměs nemáme, v marketech jsou s flíčky, poškozené, takže jak kolegyně říká, pomalu polovinu vyhodí. Nechápe, proč to tedy kupujeme. Podle bramborářů je to tím, že se na brambory svítí, neustále se perou a stříkají vodou, což samozřejmě nese své „negativní ovoce“.

Podrobná fotogalerie z nákupu:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Posselt se za vaše peníze smál Babišovi a „tzv. motoristům“

10:00 Posselt se za vaše peníze smál Babišovi a „tzv. motoristům“

Nezisková organizace Post Bellum ve svém magazínu Paměť národa uveřejnila rozhovor s vůdcem sudetský…