Vojenský zázrak. Neříkám tak ani tak. Mohla být kolonie. Zeman, Schwarzenberg a Sobotka o bojovnících za Československo

26.10.2017 13:01 | Zprávy

Republika se blíží do věku stoleté stařenky. Bez legionářů, kteří za ni bojovali v první světové válce, by vznikala jen těžko. To ostatně říkal i „tatíček“ Masaryk. ParlamentnímListům.cz o legionářích řekli to své někteří významní politici. Ostatně, Špionem Běločechů v Rusku, se jmenuje kniha, v níž reportér PL popisuje vlastní cestu z Prahy do Vladivostoku, na které se setkal s mnoha protichůdnými názory o legionářích, konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, Putinovi a tak dále.

Vojenský zázrak. Neříkám tak ani tak. Mohla být kolonie. Zeman, Schwarzenberg a Sobotka o bojovnících za Československo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg s Milošem Zemanem v televizním duelu

„To byla veliká věc, že jsme měli své vojáky a ukázali, že se dovedeme bít. A když jsme z našich hochů na Rusi mohli udělat korpus – to už jsem věděl, že máme vyhráno,“ řekl první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk spisovateli Karlu Čapkovi. Legionáři při ruské anabázi přišli o tisíce lidí, ale velmi pomohli ke vzniku Československa. Po jejich stopách se vydal reportér ParlamentníchListů.cz Jan Rychetský a nyní se na pulty knihkupectví dostává jeho kniha Špionem Běločechů v Rusku.

O legionářích

Nekulatých devětadevadesát let samostatného československého státu si připomeneme už v sobotu. A co o bojovnících za Československo prohlásili významní čeští politici? To se do knihy s podtitulem Po stopách našich legionářů od Zborova do Vladivostoku už nevešlo, ale tady to je...

„Výkony československých legií byly velmi obdivuhodné, protože ovládaly velkou část Ruska. S tak malým počtem ne zcela dobře vyzbrojených lidí to byl téměř vojenský zázrak,“ sdělil prezident Miloš Zeman v jedné z místností Pražského hradu. Po vypnutí diktafonu si ještě postěžoval: „O víkendu jsme se dívali na film Admirál o Alexandru Kolčakovi. Pěkná love story, ale pravdivé historie jako šafránu. Legionáři tam jsou pár sekund, přitom byli v tehdejší Rusi asi nejdůležitější organizovanou vojenskou silou. Bez nich by Kolčak nejspíš nebyl.“

Odpověď čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga v restauraci Vinohradský parlament byla šalamounská, ale o to zajímavější. „Kolem roku 1942 se ve Washingtonu odehrálo zajímavé setkání. Na recepci emigrantů byli Otto Habsburský, který samozřejmě bojoval za Rakousko, a Jan Masaryk. Ten k němu přišel a prohlásil: mně můžete podat ruku, já nejsem velezrádce, mám stříbrnou medaili za chrabrost. Jan Masaryk totiž sloužil do konce světové války věrně v rakouské armádě. Jako dnešní člověk si netroufám legionáře soudit. Musíme uctít jak ty, kteří padli věrně za císaře, tak i nadšené vlastence, kteří viděli šanci v obnově českého státu. Takže k tomu zaujmu typicky český přístup. Neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Také by mě ty vaše seznamy zajímaly

Můžete otevřeně sdělit, kolik tato vláda vyvezla techniky na Ukrajinu? Jestli vás dobře chápu, tak na rozdíl od nás lidí máte k dispozici nějaký seznam. Zveřejníte ho? A dá se vyčíslit celková pomoc Ukrajině - nejen kterou jsme vyvezli, ale i ta, kterou jim poskytujeme tady?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …