Vláda ve středu 14. června aktualizovala svou surovinovou strategii. Do budoucna v ní počítá se strategickým významem lithia s masovým využitím pro stále výkonnější baterie rozmáhajících se elektromobilů. Koncepce pravděpodobně souvisí s masivními nalezišti tohoto cenného kovu na Cínovci i v dalších lokalitách Krušných hor.
Lithium je surovina, jejíž cena závratně roste, je důležitá mimo jiné pro výrobu baterií a může znamenat mnohamiliardový byznys. V Krušných horách by mohlo být podle odhadů pět až šest procent světových zásob lithia.
Lépe, když bude těžit stát a mít z toho zisk
Velká část politiků se domnívá, že by stát měl mít nad těžbou kontrolu a měl by mít výrazný podíl na zisku, aby vše nedopadlo podobně jako v případě OKD. Těžbu prostřednictvím státní firmy prosazuje především KSČM, je i možnost společné firmy s majoritním podílem státu. Poslanec KSČM Václav Snopek upozorňuje, že stát a jeho podnik Diamo dávno zaspal a o těžbu se derou soukromí investoři.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík