„Daruj krev s Českým rozhlasem“ pokračuje již 75. podporovanými odběry krve

14.03.2014 13:34

Ve středu 12. března se konala první letošní série podporovaných odběrů krve v rámci projektu „Daruj krev s Českým rozhlasem“. Krev přišlo darovat 756 lidí, z toho 94 úplně poprvé. Patronem projektu je také Martina Sáblíková.

„Daruj krev s Českým rozhlasem“ pokračuje již 75. podporovanými odběry krve
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Akce probíhala na transfuzních odděleních čtyř pražských nemocnic a na dalších osmi místech v regionech ve spolupráci se stanicemi Českého rozhlasu Brno, Hradec Králové, Olomouc a Plzeň. V Praze odběry probíhaly také přímo v budově rozhlasu ve Vinohradské ulici. Odběry zde opět zajistila Ústřední vojenská nemocnice Střešovice.

„Do rozhlasu chodí darovat krev zaměstnanci i posluchači. Zaměstnancům, zejména těm, kteří jsou hodně vytížení, chceme vyjít vstříc, a proto dvakrát za rok přijdeme s odběry za nimi. Pokud už člověk daruje, je udržení pravidelnosti opravdu důležité. Pro posluchače může být lákavé netradiční odběrové místo i malé nahlédnutí do zákulisí jim známého média,“ říká koordinátorka projektu Tereza Svobodová.

Regionální stanice Českého rozhlasu zvaly dárce tradičně k odběrům do prostorů spolupracujících transfuzních stanic nebo oddělení krajských nemocnic. Český rozhlas Olomouc spolupracuje hned na čtyřech místech v regionech, ČRo Brno zaštiťuje kromě odběrů v Brně také ty v krajské nemocnici ve Zlíně. Dlouhodobou spolupráci si chválí i v nemocnici v Hradci Králové a v Plzni se dokonce setkali s větším zájmem, než očekávali.

„Český rozhlas si neklade za cíl přivést co největší počet dárců v jeden den. Snaží se maximálně spolupracovat se zdravotnickými zařízeními a vycházet vstříc jejich potřebám. Smysl projektu je zejména v šíření osvěty, zprostředkovávání informací a bourání mýtů a obav z odběrů krve. Důležité je, že chodí prvodárci a jejich počet průběžně narůstá,“ popisuje generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Odběry se Český rozhlas snaží posunout ještě o kousek dále. Pravidelně tak informuje také o možnosti vstupu do registru dárců kostní dřeně. V tomto směru spolupracuje s Českým registrem dárců krvetvorných buněk z pražského IKEMu.

Patrony projektu jsou známí sportovci z Centra sportu Ministerstva vnitra v čele s Martinou Sáblíkovou. Partnerem a soustavným podporovatelem projektu je společnost Ahold Czech Republic, provozovatel prodejen Albert. 

Darovat krev může každý zdravý člověk ve věku 18 až 65 let, věkový limit pro prvodárce je 60 let. V České republice darují krev 3 lidé ze sta. Přitom každý člověk v průměru za svůj život potřebuje 4krát krevní transfuzi a 12krát preparát vyrobený z krve.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

omluva

Sám o sobě říkáte, že jste se v životě až na výjimky neomloval. Nepadlo vás, že tohle je důvod, proč vae popularita klesá? A myslíte, že se máte za co omlouvat jako prezident? Pokud ano, za co podle vás?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KRNAP: Vstupné do Krkonošských muzeí zdražuje

22:30 KRNAP: Vstupné do Krkonošských muzeí zdražuje

I pro Krkonošská muzea Správy KRNAP znamená současná energetická krize nárůst nákladů, a tak jsme by…