Konzervativní nebo inovativní? Národní památkový ústav ve středu zájmu publika

3. 1. 2019 8:58

V pražském divadle Archa se konala mezinárodní konference Focal Point: Upcycling Cultural Heritage. Akce byla organizována Kanceláří Kreativní Evropa u příležitosti Evropského roku kulturního dědictví.

 Konzervativní nebo inovativní? Národní památkový ústav ve středu zájmu publika
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Mezi vystupujícími na téma kulturní dědictví a práce s publikem se zúčastnili také dva zástupci Národního památkového ústavu. Petr Hudec z kroměřížského Metodického centra zahradní kultury hovořil o interpretaci památek zahradního umění ve vztahu k různým typům návštěvníků, Lucie Budirská ze Státního zámku Vimperk pak přinesla zamyšlení nad možností prezentace památek před jejich obnovou.

Akce se uskutečnila za přítomnosti významných zahraničních hostů, mezi nimiž vystoupil například prof. Pier Luigi Sacco se svou srovnávací přednáškou vývoje kulturního dědictví a úlohy kreativních průmyslů s důrazem na sociálně-ekonomický dopad kultury na společnost, nebo mladý antropolog Tristan Horx z rakouského Zukunftsinstitutu hovořící o nejmodernějších trendech v oblasti kultury, o vlivu médií a sociálních sítích na jednotlivce a globální společnost.

Následující panely přinesly diskuzi na téma, pro koho pečujeme o kulturní dědictví a co mohou paměťové instituce nabídnout společnosti. Příklad vztahu památek a narůstajícího turistického ruchu a způsobu, jak jej efektivně formovat, představili zástupci Městského divadla Český Krumlov Kateřina Slavíková a Ivo Janoušek. Vystoupil také Lodovico Solima z Archeologického muzea v Neapoli, jenž se zabývá marketingovými strategiemi paměťových institucí a zapojení nových komunikačních nástrojů v kontaktu s publikem. Jako příklad uvedl úspěšnou videohru Otec a syn, prostřednictvím které se návštěvník seznámí se sbírkami muzea.

Celodenní program pokračoval akcí Střed zájmu: Publikum. Mezi dvanácti vystupujícími se na téma kulturní dědictví a práce s publikem uvedli také dva zástupci Národního památkového ústavu. Petr Hudec za kroměřížské Metodické centrum zahradní kultury hovořil v příspěvku Zahrada stokrát jinak o interpretaci památek zahradního umění ve vztahu k různým typům návštěvníků.

Videozáznam prezentace ZDE

Druhý příspěvek Jak prezentovat památky před jejich obnovou? představila Lucie Budirská ze Státního zámku Vimperk. Její zkušenost a hledání odpovědí na otázky, jakým způsobem zaujmout publikum a naplnit očekávání návštěvníků na objektu, který není vybaven mobiliářem a zdánlivě nemá co nabídnout, ukázaly další možnosti, jak veřejnosti jinak interpretovat a popsat památku, přiblížit postupy památkové obnovy a ukázat, co je i na objektu před obnovou důležitého a zajímavého, a v neposlední řadě, jaké nároky to klade na průvodce. Příspěvek Jak prezentovat památky před jejich obnovou? získal v diváckém hlasování hlavní cenu!

Videozáznam prezentace ZDE

Konference poukázala na zajímavý paradox, že ačkoliv je Národní památkový ústav často představován jako nositel konzervativního přístupu k prezentaci kulturního dědictví, daří se na památkových objektech současně realizovat velmi kreativní a inovativní formy prezentace oceňované širokou veřejností.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČHMÚ: Potvrzujeme doposud výjimečně kvalitní ovzduší v roce 2020

22:23 ČHMÚ: Potvrzujeme doposud výjimečně kvalitní ovzduší v roce 2020

Vyhodnocení kvality ovzduší za první tři čtvrtinu roku 2020 hovoří o výjimečném stavu. Ve srovnání s…