Národní památkový ústav vydal výpravnou monografii o architektovi Josephu Hardtmuthovi

04.02.2023 10:59 | Tisková zpráva

Architekt Joseph Hardtmuth, známý především jako tvůrce slavného minaretu v Lednici a vynálezce tužky, patří k nejvýznamnějším osobnostem středoevropských dějin umění přelomu 18. a 19. století.

 Národní památkový ústav vydal výpravnou monografii o architektovi Josephu Hardtmuthovi
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Prozatím jedinou knihu, věnovanou jeho životu a dílu s názvem Joseph Hardtmuth 1758–1816, Architekt und Erfinder (Joseph Hardtmuth 1758–1816, Architekt a vynálezce), kterou v roce 1998 publikoval archivář knížat z Liechtensteinu Gustav Wilhelm doplnila nová monografie Hardtmuth, architekt knížat z Liechtensteinu, vydaná Národním památkovým ústavem.

Autorský tým pod vedením historičky umění Lenky Šabatové /Lenka Šabatová (ed.) – Daniel Lyčka – Pavel Borský – Dagmar Černoušková/ se ve velkoryse pojaté knize snažil zejména rozšířit seznam architektových realizací a detailně vysvětlit okolnosti jejich vzniku. Architektovy známé i dosud opomíjené stavby a projekty zasadili autoři do nejširšího uměleckohistorického kontextu, ve kterém se zaměřili zejména na podobu knížecích stavebních zakázek a uměleckých forem středoevropského neoklasicismu. Rozsáhlá publikace sestává ze tří částí.

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30447 lidí

Úvod knihy je věnován životu Josepha Hardtmutha a dotýká se jeho vynálezů a podnikatelských aktivit. Její druhá, obsáhlejší část se věnuje podobám stavebního podnikání knížat z Liechtensteinu na přelomu 18. a 19. století. Čtenáři se v ní seznámí se zaměstnanci, pověřenými stavebními záležitostmi na rozsáhlých rodových panstvích, jejich kompetencemi, povinnostmi, organizační strukturou i stylem, který zásadně ovlivnil podobu knížecích hospodářských i „okrasných“ staveb na Moravě, v Rakousku a Čechách. Dosud nezpracované téma jasně ukazuje, že stavební činnost knížat z Liechtensteinu na přelomu století, obvykle dávaná do souvislosti pouze s Josephem Hardtmuthem, měla navzdory jeho zásadními vlivu mnoho netušených podob a že se na ní podílela řada neméně zajímavých osobností.

Součástí této části knihy jsou medailony architektů, inženýrů a stavitelů, kteří u v knížecích službách působili souběžně s Hardtmuthem i životopisy nejdůležitějších investorů a současně Hardtmuthových zaměstnavatelů, knížete Aloise I. Josefa a Jana I. Josefa. Poslední částí knihy tvoří rozsáhlý katalog Hardtmuthova díla, zahrnující sedmdesát sedm známých realizací. Členění katalogu vychází z dobového chápání typů staveb, rozdělovaných do tří základních skupin – knížecí domy a voluptuár, patronátní stavby a hospodářské stavby. Závěrem je představena trojice technických inovací Josepha Hardtmutha, které byly přímo spojené s liechtensteinským stavebnictvím.

Texty předkládají řadu nových podstatných zjištění a objevů, které vychází z důkladné badatelské práce v českých, rakouských a liechtenstenských archivech. V knize se nacházejí všechny dosud známé Hardtmuthovy plány z fondů Moravského zemského archivu v Brně a knížecích liechtensteinských sbírek. Plány a projektovou dokumentaci doprovází je obrovské množství obrazového materiálu. Právě na něm je nejlépe vidět, jak obrovský vliv Hardtmuthova architektura měla. Věhlasní umělci, jako rakouský vedutista Ferdinand Runk či moravský amatérský malíř František Richter zobrazovali jeho letohrádky, zámky, chrámy a obelisky, které, v souladu s tehdejším romantismem, zcela naplňovaly tehdejší estetické a umělecké ideály. Knihu je tak možné vnímat jako vyčerpávající vědeckou monografii, na straně druhé jako přívětivou výpravnou publikaci se spoustou vyobrazení, jíž vtiskli podobu grafici Jakub Polách a Petr Škobrtal ze Studia práce.

Kniha Hardtmuth, architekt knížat z Liechtensteinu patří k nejzásadnějším současným textům, reflektujícím architekturu přelomu 18. a 19. století ve střední Evropě a zároveň je vyčerpávající a velmi potřebnou monografií, určenou pro odbornou i širší veřejnost, která ve vašich knihovnách nemůže chybět. Cena publikace: 950 korun.

Knihu si můžete objednat na mailové adrese stranska.radmila@npu.cz, případně na e-shopu NPÚ (ZDE).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Pokus vraždy - obvinění 2 osob

22:02 Policie ČR: Pokus vraždy - obvinění 2 osob

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (N…