První novinky prozradil Aleš Káčerik o archeologicko-environmentální sondě na Dolním jezu v Lokti, kde je překvapila vedle zlomků keramiky z druhé poloviny 14. století také ztracená kožená bota, která je již po konzervaci.
Zajímavosti o památce, jejíž počátky spadají až do středověku, prozradil Radek Široký v přednášce o zaniklém rybníku v Drmoulu. Zazněly také informace o sladovně pivovaru v Kynžvartu, například pozoruhodné poznatky z topeniště hvozdu. „V minulých etapách na pivovar nedošlo,“ podotkl Filip Prekop z loketského památkového ústavu a zmínil plány rekonstrukce pivovaru pro obnovu využití zámku.
Michal Beránek z chebského muzea přiblížil výzkumy v městské památkové rezervaci Chebu, zejména příběhy synagogy přestavěné na kostel. Filip Prekop upozornil v závěru také na archeologický potenciál Vojenského újezdu Hradiště. „Je to nepřístupné území 300 kilometrů čtverečních, ale zároveň hodnotná konzerva tradičního osídlení, které bylo zastaveno před kolektivizací zemědělství,“ zdůraznil výhodu krajiny, která v podstatě „zamrzla“ v první polovině 20. století.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva