Stanovisko AV ČR k situaci Maďarské akademie věd

15.02.2019 7:37

Akademie věd ČR zveřejnila prohlášení ke snaze maďarské vlády převzít kontrolu nad financováním vědy a výzkumu. Vydala ho ve středu 13. února, pouhý den poté, co maďarští vědci proti krokům své vlády veřejně protestovali.

 Stanovisko AV ČR k situaci Maďarské akademie věd
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Vláda Viktora Orbána se v loňském roce rozhodla omezit rozpočet Maďarské akademie věd (MTA) a v lednu na tyto prostředky zahájila výběrové řízení, čímž v podstatě převzala dohled nad financováním výzkumu.

AV ČR se Maďarské akademie věd zastala a postup Orbánovy vlády ostře odsoudila. „AV ČR kategoricky nesouhlasí s kroky maďarské vlády, vedoucími k omezení vědecké svobody MTA, a vyjadřuje obavy a znepokojení z rozpočtových škrtů, které mohou ohrozit samotnou její existenci,“ stojí v prohlášení.

Dokument upozorňuje maďarskou vládu na skutečnost, že hazardování s akademií věd coby nejvýznamnější vědeckou a výzkumnou institucí ohrožuje nejen vědeckou komunitu v Maďarsku, ale i jeho ekonomiku.

„AV ČR důrazně doporučuje, aby maďarská vláda svůj postoj a kroky vůči MTA přehodnotila, vzala v potaz evropské i světové partnery MTA a jejich zkušenosti,“ vyzývá Akademie věd ČR Orbánův kabinet a připomíná situaci, ve které se ona sama ocitla po drastickém snížení rozpočtu v roce 2009. Od té doby se AV ČR snaží vysvětlovat domácím i zahraničním politickým špičkám i vědeckým organizacím nezbytnost toho, aby výzkumné instituce měly silnou podporu svých vlád.

Plný text prohlášení (v angličtině) najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČHMÚ: Kvalita ovzduší na území České republiky v roce 2019

22:28 ČHMÚ: Kvalita ovzduší na území České republiky v roce 2019

Úsek kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydává první část předběžné zprávy …