35. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Kontrakty elektřiny i zemního plynu zlevnily

5.9.2016 12:38 odp.

Na Českomoravské komoditní burze Kladno bylo ve 35. týdnu uzavřeno 79 kontraktů na dodávku 40,9 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele za 31 milionů korun. Ceny elektřiny i zemního plynu klesly.

35. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Kontrakty elektřiny i zemního plynu zlevnily
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo

Roční kontrakt silové elektřiny zlevnil proti předchozímu týdnu v nízkém napětí o 0,3 procenta na 762 Kč/MWh, ve vysokém napětí o 4,9 procenta s uzavírací cenou 755 Kč/MWh. Roční kontrakty zemního plynu se ve 35. týdnu neobchodovaly. Cena dvouletých kontraktů plynu v režimu velkoodběr klesla proti předchozímu obchodování (polovina srpna) o 2,8 procenta na konečných 424 Kč/MWh.

Svůj záměr nakoupit elektřinu a plyn na ČMKBK zveřejnilo město Milevsko a okolní obce Přeborov, Sepekov, Stehlovice a Jetětice. Podle milevského místostarosty Martina Třeštíka zde město hodlá nakoupit energie už počtvrté. „Nabízí se je nakoupit na dva roky. Ceny zřejmě dosahují určitého minima, takže by to mohlo být výhodné," podotkl Třeštík. Městys Sepekov se do společného nákupu zapojí podruhé. Starostka Pavlína Bambuškarová si to pochvaluje. „Spojení obcí má větší sílu na trhu," konstatovala.

Nákup energií pro resort obrany prezentovala ve shrnujícím článku koncem srpna Armádní Servisní, odborný technický správce a provozovatel majetku Ministerstva obrany ČR. „Systém centralizovaného zadávání se nejvíce osvědčil u komodit elektrická energie a plynná paliva. Tyto komodity úspěšně, pružně a efektivně nakupujeme na Českomoravské komoditní burze v Kladně již od roku 2012. Zatím se nám každý rok podařilo dosáhnout značných úspor pro všechny pověřující zadavatele,“ popisuje způsob hospodaření podniku ředitel organizace Martin Lehký.

Nákupem přes burzu tak Ministerstvo obrany ČR letos ušetřilo 33 milionů korun. Tento rok se navíc podařilo nakoupit elektřinu a plyn ještě levněji, takže příští rok bude úspora činit více než 51 milionů korun.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Dvacet let = přes bilion korun, uhájených v soudních sporech, a 24 miliard do státního rozpočtu

21:23 ÚZSVM: Dvacet let = přes bilion korun, uhájených v soudních sporech, a 24 miliard do státního rozpočtu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) slaví 20 let od svého založení. Za tuto dob…