AMSP: Jaká bude ochrana podnikání v souvislosti s koronavirem?

25.02.2020 18:49

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) dnes oficiálním dopisem vyzvala předsedu vlády České republiky, ministra zdravotnictví, ministra průmyslu a obchodu a ministryni práce a sociálních věcí o sdělení konkrétních kroků, které by byly v případě realizace krizových opatření státu proti boji s infekcí koronaviru (COVID-19) učiněny pro malé a střední podniky (MSP) a pro ochranu jejich podnikání.

AMSP: Jaká bude ochrana podnikání v souvislosti s koronavirem?
Foto: amsp.cz
Popisek: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
reklama

AMSP ČR upozorňuje zejména na skutečnost, že očekávaný negativní dopad ochlazení ekonomiky v důsledku boje s touto infekcí může být znásoben právě rozhodnutím veřejné moci v rámci možných krizových opatření. Na příkladech z ostatních zemí je možné sledovat nejen nucené omezení pohybu jednotlivců, u kterých hrozí podezření na možnou nákazu, ale také organizované a státy řízené přerušování provozů či karantény celých oblastí a měst. Důsledkem pak mohou být situace, kdy podnikatel nemůže vyrábět či poskytovat službu, avšak přesto je povinen dostát svým závazkům. Mezi tyto povinnosti pak patří zejména, avšak nikoli výlučně, odpovědnost vůči zaměstnancům a včasná úhrada mezd, zaplacení poplatků a nájmů za výrobní prostory a kanceláře či odpovědnost vůči svým klientům za dodání zboží a služeb řádně a včas.

„Naše Asociace plně podporuje veškeré současné i budoucí kroky veřejné moci vedoucí k ochraně zdraví obyvatel České republiky. Na druhou stranu však cítíme sílící obavu mezi podnikateli ohledně případných dopadů těchto kroků do soukromoprávních vztahů. Uvědomujeme si, že z hlediska právního by byly případné spory zřejmě řešeny s ohledem na tzv. vyšší moc. Nicméně aplikovatelnost a výklad tohoto institutu s sebou nese řadu otázek, jejichž zodpovězení soudy v daném případě není možné predikovat. Za velmi problematickou pak lze mít použitelnost vyšší moci zejména s ohledem na pracovněprávní či spotřebitelské vztahy,“ uvedl Zdeněk Tomíček, místopředseda představenstva AMSP ČR a předseda Legislativní rady MSP.

„V podnikání platí pravidlo, že kdo je připraven, není překvapen. Z tohoto důvodu je transparentnost budoucích kroků vlády a jednotlivých resortů včetně možných případných přímých opatřeních na ochranu podnikatelů před nepříznivými dopady dané situace zcela klíčová,“ dodává členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Středočeské inovační centrum: Středočeské firmy mohou opět získat podporu na inovace a marketing

22:11 Středočeské inovační centrum: Středočeské firmy mohou opět získat podporu na inovace a marketing

Přes 36 milionů korun během 4 let investoval Středočeský kraj do zvýšení konkurenceschopnosti 143 m…